Almanya'dan Türkiye'ye İncirlik telefonu

Milli Savunma Bakanı Işık, Alman mevkidaşı ile telefonda görüştü. Edinilen bilgiye göre, görüşmede Alman askerlerinin İncirlik'ten intikali ele alındı.

NTV Haber 07.06.2017 - 17:02 | Son Güncelleme : 07.06.2017 - 17:25

fikri ışık.jpg

Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ı telefonla aradı.

Görüşmede, İncirlik'teki Alman askeri unsurlarının Ürdün'e intikali konusundaki karar ele alındı.

İncirlik'te Türkiye'nin ev sahipliği için teşekkür eden Alman Bakan, "Bu kararı almak mecburiyetinde kaldık" dedi.

Von Der Leyen, İncirlik'ten Ürdün'e gerçekleşecek intikal planı konusunda da gerekli bilgilendirmeyi önümüzdeki günlerde yapacaklarını belirtti.

Edinilen bilgiye göre, Bakan Işık da intikalin DAEŞ ile mücadelede aksaklığa yol açmaması için Türkiye'nin gerekli hassasiyeti göstereceğinin altını çizdi. 

Görüşmede iki bakan, intikalin detayları ile ilgili yakın temas içinde kalınması konusunda mutabakata vardı. 

BAKANLAR KURULU ONAYLADI

Almanya, milletvekillerinin İncirlik’teki Alman askerlerine ziyaretini uygun bulmayan Türkiye’den askerlerini çekme konusunu gündeme getirmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında İncirlik’te bulunan askerlerinin durumunu ele almıştı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de toplantının ardından yaptığı açıklamada, Tornado keşif uçakları ve bir yakıt ikmal uçağının da yer aldığı yaklaşık 260 kişilik Alman askeri birliğinin İncirlik'ten Ürdün'e taşınması önerisinin kabul edildiğini bildirmişti.

Sayfa Yükleniyor...