'Anadolu Kadını' gümrüğe takıldı

Yeni Zelanda'da mumya haline getirilen 'Anadolu Kadını', İstanbul Atatürk Havalimanı gümrüğünde bekletiliyor.

09.09.2010 - 01:54

'Anadolu Kadını' gümrüğe takıldı

Kayseri'deki arkeolojik kazılarda bulunarak kafatası profili Yeni Zelanda'da mumya haline getirilen 'Anadolu Kadını' sergi için getirildiği İstanbul Atatürk Havalimanı gümrüğünde vergi talebiyle 1,5 aydır bekletiliyor

Yeni Zelanda'da özel bir teknikle oluşturulan 'yüz mumyası', vergiye tâbi olduğu gerekçesiyle İstanbul Atatürk Havalimanı Gümrüğü'nde alıkonuldu.

Bilim dünyasında büyük yankı uyandıran yüz, 29 Temmuz'da Türkiye'ye gönderildi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde de, vücut iskeleti mumya tekniği ile 'etlendirilecek' ve 'Anadolu Kadını' İstanbul'da sergilenecekti. Fakat özel bir kargo şirketiyle Türkiye'ye getirilen yüz, vergiye tabi olduğu gerekçesiyle İstanbul Atatürk Havalimanı Gümrüğü'nde görevliler tarafından alıkonuldu.

Kültür Bakanlığı ve kazı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu başta olmak üzere, Ankara ve Anadolu Üniversitesi yetkililerinin tüm çabasına rağmen, 'Anadolu Kadını'nın yüzü gümrükten çıkartılmadı.

Kültepe-Kaniş Kazıları Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu'nun, yabancı bilim adamları tarafından hiçbir ücret alınmadan etlendirilen yüzün, sergileme ve eğitim amaçlı olduğu, hiçbir ticari değer taşımadığı şeklindeki yazısı da, sorunun çözülmesini sağlayamadı. (Sabah)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...