Anayasa Mahkemesi'nden 'MİT' kararı

Anayasa Mahkemesi'nden MİT yasasına kısmi iptal kararı geldi. Yüksek Mahkeme, yasada bulunan iki maddeyi Anayasa’ya aykırı buldu.

NTV Haber 30.12.2015 - 22:12 | Son Güncelleme : 31.12.2015 - 04:15

Anayasa Mahkemesi'nden 'MİT' kararı

Anayasa Mahkemesi, MİT yasasının iptali için yapılan başvuruyu karara bağladı.

2014 yılında Meclis’te kabul edilen yasaya göre, MİT, terör örgütleri dahil olmak üzere milli güvenliği tehdit eden bütün yapılarla irtibat kurabilecek, yurt dışında operasyon yapabilecek. MİT ile ilgili ihbarlarda savcı ilk önce MİT'e danışacak. Eğer konu MİT'in görevi ile ilgili ise adli yönden hiçbir işlem yapılamayacak. MİT'le ilgili isimsiz imzasız takma adla yapılan ihbarlar işleme konulmayacak.

Yasayla MİT Meclis denetimine de girecek. MİT, Jandarma İstihbaratı, Emniyet İstihbaratı ve Mali Suçları inceleyen MASAK, Meclis tarafından denetlenecek. Denetimi, Meclis'te kurulan Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu gerçekleştirecek. 17 üyeden oluşan komisyonda, üyeler partilerin oy oranına göre belirlenecek. Komisyon çalışmaları gizli yapılacak.

MİT Müsteşarı hakkında soruşturma iznini Başbakan verecek. Yeni yasayla bu karara itiraz Cumhurbaşkanı’na yapılacak. Soruşturma için bir komisyon oluşturulacak. Yargılama yeri de Yargıtay olacak.

CHP, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu. Başvuruyu karara bağlayan Yüksek Mahkeme, yasadaki 2 maddeyi iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, Türk vatandaşları hariç tutuklu ve hükümlülerin başka bir ülkeye iadesini veya başka ülkelerde bulunan hükümlülerle takasını içeren madde ile MİT mensuplarının MİT'in görev ve faaliyetleriyle ilgili tanıklık yapmasını engelleyen maddeyi iptal etti.

Sayfa Yükleniyor...