Google'ın Kasım 2007'de piyasaya sunduğu Android akıllı telefon işletim sistemi, küresel pazarda patlama yaparak Symbian'ın ardından ikinci sıraya yerleşti. iPhone işletim sistemini geride bırakan Android'in pek yakında liderliğie yükselmesi işten bile değil.

Araştırma firması Gartner, 3. çeyrek cep telefonu satış rakamları açıkladı. Dünyada toplam cep telefonu satışları yüzde 35 artarken akıllı telefon satışları ikiye katlandı.

Araştırmadan elde edilen en çarpıcı veri, henüz iki yaşını dolduran Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefon satışının yüzde 1440 gibi inanılmaz bir satış patlaması yapması. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 1.5 milyon olarak gerçekleşen Androidli akıllı telefon satışı, bu yılın üçüncü çeyreğinde 20.5 milyona yükseldi.

Böylece Android'in küresel pazardaki payı yüzde 3.5'tan yüzde 25.5'e yükselmiş oldu. Büyük oranda Nokia telefonlarda kullanılan Symbian işletim sistemi pazar ldierliğini korudu, ancak pazar payı yüzde 8 gibi bir kayba uğradı. 2009'un 3. çeyreğinde yüzde 44.6 olan Symbian pazar payı, bu yılın aynı döneminde yüzde 36.6'ya geriledi.

İlk beş listesinde yer alan işletim sistemleri arasında pazar payı kaybeden sadece Symbian olmadı. Listede üçüncü sırada bulunan iPhone iOS'un pazar payı yüzde 17.1'den 16.7'ye, dördüncü sıradaki Blackberry OS (Research in Motion) yüzde 20.7'den 14.8'e, Windows Mobile da yüzde 7.9'dan 2.8'e geriledi.