Ankara'da 14 ayrı noktada operasyon

Ankara'da yaşanan çifte saldırının ardından Mamak'ta başlatılan operasyonda 9 kişi gözaltına alındı.

Haberler - NTV Haber 22.03.2013 - 08:17

Ankara'da 14 ayrı noktada operasyon

Adalet Bakanlığı ve AK Parti binasına saldırı düzenleyen üç failin izine Mamak'ta rastlandı. Terörle mücadele ekipleri özel timlerin desteğiyle, sabahın erken saatlerinde başlayan operasyonda 14 ayrı noktada çok sayıda baskın düzenledi.

Helikopter destekli geniş kapsamlı operasyonun iki gündür hazırlıkları sürüyordu.

Mamak'ta, İdil Can Kültür Merkezi ve Ankara Haklar Derneği'nin de aralarında bulunduğu bazı adreslerde arama yapıldı.

Özel harekat polisinin kapıları kırarak girdiği adreslerde, çok sayıda örgüt dokümanına el konuldu.

Faillerin izini süren polis, 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin çifte saldırı ile bağlantısı olup olmadığı araştırılıyor.

Bu arada şüphelilerin çifte saldırının talimatını Yunanistan ve Suriye'de faaliyet gösteren Merkez Komite yönetim kadrosundan aldığı öğrenildi.

Saldırı talimatını alan üç saldırganın, Yunanistan üzerinden 'ye geldikten sonra hiçbir örgüt üyesi ile görüşmedikleri ve hiçbir iletişim aracı kullanmadıkları belirtildi.

Saldırganların bu sayede teknik takibe yakalanmadan izlerini kaybettikleri belirlendi.

Dün gerçekleştirilen operasyonlarda iki kişi gözaltına alınmıştı. DHKP-C operasyonu kapsamında gözaltına alınan kişilerin fail olmadığı belirtildi.

Bu sabah gözaltına alınanların ise fail olup olmadığı henüz bilinmiyor. 200 kişinin bilgisine başvurulan soruşturmada, şüphelilerin Suriye'ye kaçma ihtimaline karşı sınırdaki güvenlik birimleri de uyarıldı.

Ankara’da 20 Mart günü geç saatlerde gerçekleşen iki ayrı eylemde, Adalet Bakanlığı’na el bombalı, AK Parti Genel Merkezi’ne ise lav silahıyla saldırı düzenlenmişti.

Sayfa Yükleniyor...