İlişkili Haberler

Ankara'nın Etimesgut ilçesi Eryaman Mahallesi'nde bir operasyonda etkisiz hale getirilen terörist Ahmet Balık'ın DAEŞ üyesi olduğu iddia edilen kardeşi hakkında 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı, Eryaman'da 19 Ekim 2016'da düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen terör örgütü DAEŞ üyesi Ahmet Balık'ın, örgütle irtibatlı olduğu ve örgüt adına sansasyonel faaliyette bulunabileceği yönündeki istihbari bilgiler üzerine yakalanan kardeşi Adnan Balık hakkındaki soruşturmayı tamamladı.

Savcının tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Balık ile ilgili "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıl hapis istemiyle hazırladığı iddianame, Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Emniyet güçleri DAEŞ'li Ahmet Balık'ın Anıtkabir'de üç kez eylem amacıyla keşfe çıktığını tespit etmişti.
Emniyet güçleri DAEŞ'li Ahmet Balık'ın Anıtkabir'de üç kez eylem amacıyla keşfe çıktığını tespit etmişti.

İddianamede, Balık'ın evinde örgütsel dokümanlar bulunduğu belirtildi. Balık, iddianamede yer verilen savunmasında, 6 kardeş oldukları ve ağabeyi Ahmet Balık'ın Ankara'da çatışmada öldüğünü bildirdi.

DAEŞ hakkında herhangi bir bilgisinin olmadığını öne süren Balık, ağabeyinin terör örgütüne katılımıyla ilgili malumatının bulunmadığını anlattı. Balık, yaklaşık 1 yıl önce ağabeyinin "Çalışmaya gidiyorum." diyerek evden ayrıldığı ve bununla ilgili kayıp müracaatında bulunduklarını iddia etti.

Balık, evde yapılan aramada el konulan kitapların ise ağabeyine ait olduğunu savundu.

İddianamenin değerlendirme bölümünde ise zanlının ikametinde bulundurduğu sayıca fazla kitap ve dokümandan terör örgütü DAEŞ'in fikir ve ideolojisini benimsediğinin anlaşıldığı vurgulandı.

Kitapların niteliği gereği örgüte adam kazandırma ve propaganda amacıyla kullanılan türden olduğu, zanlının örgüt üyesi ağabeyiyle irtibat halinde bulunduğuna dair istihbari bilgilerin varlığı aktarılan iddianamede, zanlının DAEŞ ile organik bağ kurduğuna dair hakkında yeterli şüphenin mevcudiyeti de kaydedildi.