Ankara’daki katliamın kurbanlarına anma

Ankara’da geçtiğimiz hafta yaşanan katliamda hayatını kaybedenleri anmak isteyen bir grup, patlamaların yaşandığı yere karanfiller bıraktı.

ntv.com.tr 17.10.2015 - 16:56

Ankara’daki katliamın kurbanlarına anma

Türkiye Cumhuriyeti’nin en kanlı saldırısı olarak tarihe geçen katliamın üzerinden bir hafta geçti.

Art arda patlayan iki canlı bomba nedeniyle yaşamını yitiren 102 kişiyi anmak isteyen grup, sabah saatlerinde Sakarya Caddesi'nde  bir araya geldi.

Katliamda ölen ve yaralananların yakınlarının yanı yanı sıra sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş da anma törenine katıldı.

Patlamanın gerçekleştiği noktaya gelen grup, saat 10.04’te yaşamını yitiren 102 kişi için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Patlamanın olduğu yere karanfiller bırakan yüzlerce kişi, mumlar da yaktı. Katliam kurbanlarının isimleri de de tek tek okundu.

"Yastayız, isyandayız, unutturmayacağız" yazılı bir pankart açan gruptakiler, ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.

Anma etkinliği sırasında "Barış şehitleri ölümsüzdür" sloganı da atıldı.

Öte yandan, tören alanında aramaların sivil toplum temsilcileri tarafından yapılması dikkat çekti.

Anma etkinliğine HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in yanı sıra saldırıda hayatını kaybedenlerden bazılarının yakınları da katıldı.

Sayfa Yükleniyor...