Antalya’da ‘son kaçış’ operasyonu

Antalya'da borçları nedeniyle cezaevine giren kişileri resmi belgede sahtecilik yaparak cezaevinden tahliye edilmelerine yardımcı oldukları iddia edilen kişiler gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 06.04.2011 - 14:08

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, 7 ay süren istihbari çalışmanın ardından karşılıksız çek, kredi kartı, vergi borcu gibi nedenlerle cezaevine giren sanıkları resmi belge üzerinde sahtecilik yaparak cezaevinden çıkarttıkları öne sürülen örgüte yönelik olarak ''son kaçış'' adını verdikleri bir operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında Adana, Batman, İstanbul, Kocaeli, Hatay, Ankara, Isparta, Giresun, İzmir, Antalya ve Antalya'nın Alanya ile Korkuteli ilçelerindeki çeşitli adreslere operasyon düzenleyen polis, aralarında örgüt lideri B.A'nın da bulunduğu 8 kişi ile örgütün yardımı ile cezaevinden tahliye edilen 11 kişiyi gözaltına aldı.

Örgütün, borcu nedeniyle cezaevine giren sanıkların borcunun bir kısmını vergi dairelerine yatırdıktan sonra aldığı makbuz üzerindeki rakamları oynayarak borcunun tamamının ödenmiş gibi gösterip, savcıya teslim ettiği iddia edildi. Bu sayede cezaevindeki kişilerin tahliye edildiği öne sürüldü.

Zanlıların bu şekilde Antalya ve çeşitli illerde cezaevinde kalan 28 kişiyi tahliye ettirdikleri belirtildi. Tahliye edilen 28 kişinin ödenmesi gereken borcunun 817 bin lira olmasına rağmen vergi dairelerine yatırılan paranın ise 5 bin 900 lira olduğu tespit edildi.

Zanlıların, cezaevinde kalan kişinin yakınlarından tahliye halinde cezaevine girmesine neden olan borcunun yüzde 30'u kadar parayı aldıkları öne sürüldü.

Gözaltına alınanlar arasında Antalya Barosu avukatlarından Y.L. ile eski Ispartaspor Başkanı İ.Ç'nin de bulunduğu bildirildi. Avukat Y.L'nin örgüt ile cezaevlerinde borcu nedeniyle kalan kişilerin yakınları arasında iletişim kurduğu iddia edildi. Avukat Y.L'nin cezaevinde kalanların yakınlarına yapılanların tamamen hukuki olduğunu söylediği öne sürülerek bu şekilde güven verdikleri iddia edildi.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda resmi belgede sahtecilik yapmaya yarayan bilgisayar yazılımlarının ele geçirildiği öğrenildi.

''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak'', ''Örgüt faaliyetleri kapsamında resmi evrakta sahtecilik'' ve ''Vergi usulüne muhalefet'' suçlamalarıyla gözaltına alınan 19 zanlının sorguları devam ediyor.

Öte yandan yakalananların, 6 ay önce düzenlenen A.H.Ö'nün liderliğinde resmi belgede sahtecilik yaptığı iddia edilen ve 9 kişinin tutuklandığı örgütle bağlantılarının bulunduğu da öne sürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...