Apollo 11 motorları sudan çıkarılacak

Amazon.com'un kurucusu, Apollo 11'in motorlarını deniz dibinden çıkarmak istiyor

Anadolu Ajansı 29.03.2012 - 12:52

Apollo 11 motorları sudan çıkarılacak

ABD'nin internette hizmet veren en büyük satış şirketlerinden Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos, Ay'a ayak basan ilk astronotları taşıyan Apollo 11'in Atlas Okyanusu'na düşen motorlarını yüzeye çıkarmak istediğini söyledi.

Bezos, internet sitesinden yaptığı açıklamada, sonar sistem kullanılarak yaptıkları denizaltı araştırmalarında beş motorun yaklaşık 4270 metre derinlikte olduğunu tespit ettiklerini ve en az birini yüzeye çıkarmak için plan yapmaya başladıklarını açıkladı.

Astronotlar Ay'a ayak bastığında beş yaşında olduğunu ve o günden bu yana uzaya gitmenin hayalini kurduğunu söyleyen Bezos, "Büyük bir hızla okyanusa düşen ve 40 yıldan uzun bir süre tuzlu suda kalan motorların ne durumda olduğunu henüz bilmiyoruz" dedi. 

Bezos, motorların müzede sergilenebileceğini söyledi. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise, motorların denizaltındaki yerinin keşfini heyecan verici bir gelişme olarak niteledi.

Apollo 11, 16 Temmuz 1969 yılında fırlatılmıştı. 5,8 metre uzunluğundaki motorlar, fırlatılıştan birkaç dakika sonra Atlas Okyanusu'na düşmüştü. 21 Temmuz'da ise Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay'a ayak basan ilk insanlar olarak tarihe geçmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...