Turkcell Teknoloji Zirvesi, teknoloji ve iş dünyasından önde gelen 50’yi aşkın konuşmacının katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğin yıldızı elbette Apple'ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak'tı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını yapan Turkcell CEO'su Süreyye Ciliv, mobil iletişim gündelik hayatımızı olduğu kadar iş yapış biçimlerimizi de değiştirdiğini, daha düne kadar hayatımızda olmayan bulut bilişime ayak uyduran kişi ve firmaların rekabette öne geçtiğini söyledi. Ciliv, Turkcell'in 27 bin 200 baz istasyonuyla en geniş ağa sahip olan mobil operatör olduğunu, bu istasyonların 9 bin 100'ünün 3G aktarım özelliği taşıdığını belirtti.

Ciliv, "Bugün tüm dünyada 1.5 milyar internet kulalnıcısı var. Bu rakam izleyen beş yılda beş katına çıkacak. Çünkü herkes mobil cihazlardan internete bağlanacak. 2009'dan bugüne mobil cihazlarla yaratılan veri transferi 36 kat arttı. Bunun 2015'e kadar bir 10 kat daha artacağı tahmin ediliyor. Bu veri trabsferinde de başrol videoda olacak." dedi.

Ciliv'in ardından sahneye çıkan, Apple'ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, öğrencilik yıllarından başlayarak bilgisayarla nasıl tanıştığını ve kendi bilgisayarını nasıl geliştirdiğini oturumdakilerle paylaştı. Silikon Vadisi'nde büyüdüğünü söyleyen Wozniak, o tarihlerde çok pahalı olan bilgisayar teknolojisiyle amatörde ilgilenmeye başladığını, kendi bilgisayarını yapabilmek için Stanford Üniversitesi'ndeki laboratuvardan yararlandığını belirtti.

Geçtiğimiz ay yaşamını yitiren şöhretli işadamı ve yenilikçi Steve Jobs'la birlikte çalışmaya gençlik yıllarında başladıklarını hatırlatan Wozniak, "Jobs'la iyi arkadaştık. Farklı yönlerimizle birbirimizi tamamlıyorduk" diye konuştu.