İlişkili Haberler

Son dakika haberi! 

TBMM Genel Kurulu'nda, Askeralma Kanun Teklifi'nin ilk iki maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddeler, teklifin "amaç" "kapsam" başlıklarını taşıyor.

Teklifin "amaç" başlığını içeren birinci maddesi "Yükümlülük esasına göre silah altına alınacakların yoklama, sınıflandırma, celp, sevk, erteleme, muafiyet, muvazzaflık işlemleri ile cezalı yükümlülere yapılacak işlemler, Türk Silahlı Kuvveleri'nden çeşitli statülerde görev yaparken ayrılan personel dahil olmak üzere yedeklik dönemleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne çeşitli statülerde katılan personelin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılması ve bunlardan askerlik hizmetini tamamlamamış bulunanların işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir" ifadelerini içeriyor.

Teklifin "kapsam" başlıklı ikinci maddesinde "Bu kanun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek için uygulanır" ifadesi yer alıyor.

İkinci maddenin kabul edilmesinin ardından, TBMM Başkanvekili Levent Gök, birleşime ara verdi.

Gök, aranın ardından komisyonun yerine oturmaması üzerine, birleşimi, 18 Haziran Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

ASKERLİKTE 4 OLAN CELP DÖNEMİ, 12'YE ÇIKARILACAK

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin görüş almak üzere, Meclis'te CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarını ziyaret etti. NTV o görüşmelere ilişkin önemli bir perde arkası bilgiye ulaştı. Buna göre, önümüzdeki yıldan itibaren askerlikte celp dönemi 3 katına çıkıyor. Yani her ay asker alımı yapılacak.

Meclis'te görüşmeleri devam eden yeni askerlik sistemi düzenlemesine yöneltilen eleştirilerin başında, zorunlu askerliğin 6 aya düşmesi ile erken terhislerin güvenlik zafiyeti yaratacağı iddiası var. Meclis'te CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarını ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Akar'a, teklife ilişkin bu endişe iletildi.

Edinilen bilgiye göre Bakan Akar, 2020 yılı itibarıyla her ay asker alımı yaparak, kışlalarda açık yaşanmasının önüne geçeceklerini söyledi. Akar, mevcut sistemde profesyonel ordunun yüzde 45 düzeyinde olduğunu yeni Askeralma Kanunu'nun devreye girmesiyle bu rakamın yüzde 55’e çıkacağını da aktardı. CHP, teklifin Cumhurbaşkanı'na askerlikten muafiyet yetkisi veren 45'inci maddesinin de yeniden düzenlenmesini istiyor.