Başbakan Ahmet Davutoğlu, 8 Kasım'da Hacı Bektaş'ta aşure gününe katılacak.

Açıklama 'Yeni Türkiye Yolu'nda konuşmasında bizzat Davutoğlu'dan geldi.

Alevi vatandaşların ihtiyaçlarını giderebilmek ve sıkıntılarına çareler bulabilmek geçmiş hükümetler döneminde de bazı çalıştaylar yaptıklarını söyleyen Davutoğlu, "Bu çalışmalar neticesinde, yıllardır bir araya gelemeyen aktör ve kesimler bir araya geldi. Sorunlar enine boyuna tartışıldı, muhtemel çözüm formülleri geliştirildi, pek çok adım atıldı. Şimdi atacağımız yeni adımlarla bu süreci inşallah hayırlı neticelere bağlamanın hazırlığı içindeyiz" diye konuştu.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu çalışmaları yürüten bakan ve bürokratlarımızla birlikte detaylı biçimde görüştük, çalıştaylardan çıkan neticeleri bizzat dikkatlice inceledik. Bu konuda inşallah önümüzdeki dönemde somut adımlar da atacağız."

"Bu somut adımların bir öncü adımı olarak şu düşüncemizi hemen sizlerle paylaşmak istiyorum" diyen Davutoğlu, "İnşallah 8 Kasım tarihinde, yani muharrem ayının 13. günü Hacı Bektaş Derneğinin Hacıbektaş'ta düzenlediği Aşure gününe bizzat katılmak arzusundayım. Tarihin en acı hadisesi olarak hepimizi kederlere gark eden Kerbela hadisesini ve Kerbela şehitlerinin aziz hatırasını inşallah Alevi dostlarımızla, canlarımızla birlikte yad edeceğiz. Muharrem orucunu hep birlikte açacağız ve Kerbela şehitleri anısına pişirilen Aşure'yi yine birlikte kaşıklayacağız. Bu buluşmanın heyecanını şimdiden bütün kalbimde hissettiğimi samimiyetle ifade etmek isterim" şeklinde konuştu.

"İnşallah kardeşliğimiz için çok hayırlı bir yeni dönemin kapısını da bu gönül beraberliği ile açma imkanı bulacağız" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aziz vatandaşlarım, cumartesi günü idrak ettiğimiz Hicri yılbaşının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Başta Hz. Hüseyin olmak üzere Kerbela şehitlerimizi bir kere daha rahmetle anıyorum. Milletimizin büyük istiklal mücadelesinin eseri olan Cumhuriyetimizin 91. kuruluş yılını ve Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, aziz şehitlerimize rahmet diliyorum. Yeni Türkiye Yolunda nice güzel adımları paylaşmak üzere yeniden buluşmak ümidiyle..."