Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey ve akrabalarına ait Makedonya'nın Kocacık Köyü'ndeki iki evin aslına uygun olarak yeniden yapım çalışmasında son aşamaya gelindi.

İlişkili Haberler


Yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanan iki evin de Atatürk'ün hayatına ait vesikaların sergileneceği, yöreye ait tarihi misyonu yansıtan müze olarak kullanılması planlanıyor.

Türkiye ve yöre halkı için büyük önem taşıyan, hayata geçirilmesi konusunda yıllarca uğraş verilen projede ilk adım, Başbakan Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda TİKA'nın harekete geçmesiyle atıldı.

Atatürk'ün aile evini koruma ve yenileme projesi, Makedonya Kültür Bakanlığı, TİKA ve Merkez Jupa Belediyesi arasında 23 Mart 2012'de ortak işbirliği protokolü imzalanmasıyla resmen başladı.

Evlerin temeli, geçen Haziran ayında atıldı.

10 METRE İLERİDE
Çalışmalar hakkında bilgi veren TİKA Üsküp Koordinatörü Mahmut Çevik, "Mimarlar ve arkeoloji uzmanları, 1930'lardan kalan fotoğraflardan bölgede çalışmalar yaptı, çevredeki bütün tarihi evleri incelediler ve evin temel kalıntılarını buldular. Orijinal yerin ilk belirtilen yerden 10 metre ileride olduğu tespit edildi ve inşaat burada başladı" diye konuştu.

Çevik, "İnşaat şu anda tamamlanmak üzere. Bugün itibariyle tüm kaba inşaatı tamamlanmış durumda, şimdi çevre düzenlemesini yapılıyor. Bir ay içerisinde çevre düzenlemesi de tamamlanacak" dedi.

KOMİSYON OLUŞTURULACAK
İki ülke Kültür Bakanlığı uzmanlarının önümüzdeki günlerde bir araya gelerek komisyon oluşturacaklarını belirten Çevik, hem Ali Rıza Bey'in evi hem de babası Kazlı Ahmet Efendi'ye ait olan evin, Atatürk'ün geçmişine ait vesikaların yer alacağı, bölgedeki tarihi misyonu üstlenen etnografik bir müze olarak kullanılacağını söyledi.

ANI ODASI İÇİN PROTOKOL
Erdoğan'ın, Atatürk'ün eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadisi'nde 'anı odası' yapılması talimatı da verdiğini hatırlatan Çevik, şunları kaydetti:

"İnşallah bu işin başlatılması için de bugün protokol imzalayacağız. Manastır Askeri İdadisi'ndeki anı odasıyla buradaki tarihi müze birbiriyle bütünlük arz edecek. Çünkü burada doğan Ali Rıza Bey, evlenmek için Selanik'e gittiğinde Zübeyde Hanım'la evlenip çocuğu da doğduktan sonra, kendi doğduğu yerdeki kültürünün dağılmaması, ailesinin de kendi kültürüne sahip çıkması için Atatürk'ü Manastır Askeri İdadisi'ne getirmiş. Her iki projeyi de birleştirelim, bir bütünlük arz etsin istedik. Bugünden itibaren de İdadi'deki çalışmalara başlayacağız. İkisinin de önümüzdeki iki ay içerisinde açılışını yapacağız."