Atilla Sertel, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

YSK tarafından milletvekili adaylığı iptal edilen Atilla Sertel, Yüksek Mahkemeye bireysel başvuruda bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.04.2015 - 21:29

Atilla Sertel, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Yüksek Seçim Kurulu'nca, ''Basın İlan Kurumu'ndaki görevinden süresi içinde istifa etmediği'' gerekçesiyle CHP İzmir 2. Bölge'den milletvekilliği adaylığı iptal edilen Atilla Sertel, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

Sertel'in avukatı Murat Ergün tarafından Anayasa Mahkemesi'ne teslim edilen bireysel başvuruda, YSK tarafından Sertel'in adaylığının iptal edilmesinin, Anayasa'da tanımlanan "seçilme hakkını" ihlal ettiği savunuldu.

Başvuruda, basında çıkan haberlere göre, ''Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyeliğinden ayrılmamış olması'' nedeniyle Sertel'in adaylığının düşürüldüğü bilgisine yer verildi.

Kanun gereği görevinden çekilmesi ya da ayrılması gerekenlerin YSK'nın 6 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, "kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ve üst kuruluşlarının ve katıldıkları veya ortaklıklarının yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar" olarak sayıldığı belirtilen başvuruda, genel kurul üyelikleri için bir yükümlülük getirilmediği ileri sürüldü.

Basın İlan Kurumu'nun (BİK), 21 Nisan tarihli başvurucu Sertel'e ilişkin kurumdaki konumuna ilişkin yöneltilen sorular üzerine yaptığı yazılı değerlendirmeye de yer verilen başvuruda, Sertel ile kurum arasında bir iş akdinin söz konusu olmadığı anlatıldı.

İVEDİLİKLE GÖRÜŞÜLMESİ VE TEDBİR KARARI İSTENDİ

YSK'nın aldığı kararların kesin olduğu hatırlatılan başvuruda, iç hukuk yollarının tükenmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yoluna gidildiği bildirildi.

Başvuruda, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için aday listelerinin 24 Nisan'da kesinleşeceği anımsatılarak, Sertel'in kesin milletvekili aday listesinde yer alamamasının, anayasal hakkının telafisi imkansız şekilde yok olması sonucu doğuracağı ifade edildi.

Kararın ivedilikle görüşülmesi talep edilen başvuruda, Sertel'in geçici milletvekili listesinde yer aldığı şekliyle CHP İzmir 2. Bölge 6. sıra adayı olarak yer alması konusunda "geçici tedbir kararı" verilmesi de talep edildi.

YSK, itiraz sonucu, milletvekili geçici aday listesinde İzmir 2. Bölge'den CHP 6. sıra adayı olan Atila Sertel'in adaylığını, "Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği görevinden süresi içinde istifa etmediği" gerekçesiyle iptal etmişti.

Sayfa Yükleniyor...