Avrupa edebiyatı İzmir'de

'Avrupa Edebiyatı Türkiye’de - Türk Edebiyatı Avrupa’da' 15-19 Mart tarihleri arasında İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

12.03.2010 - 12:42

Avrupa edebiyatı İzmir'de

“Kültür Köprüleri” programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü’nün, Türkiye’nin 24 kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde yürütmeye başladığı 'Avrupa Edebiyatı Türkiye’de - Türk Edebiyatı Avrupa’da' adlı kültür projesi, 15-19 Mart tarihleri arasında İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

İzmir’de gerçekleşecek etkinliklerde, 1960’lı yılların tek muhalif edebi grubu Düşçüler’in kurucularından, Romen yazar Dumitru Tsepeneag, İsviçre Yazarlar Birliği, İsviçre Schiller Vakfı ve Conrad-Ferdinand Meyer ödülleri gibi pek çok ödüle sahip İsviçreli yazar Perikles Monioudis eserlerinden bölümler okuyarak gençlerle söyleşiler gerçekleştirecekler.

Program kapsamında ayrıca, 'Theater Affekt' adlı özel bir tiyatro kuran Alman yazar Thomas Jonigk’in 'Torun İstiyorum' adlı oyununun okuma tiyatrosu gerçekleştirilecek. Aile kurmasını istediği oğlunun eşcinsel olduğunu öğrenen bir annenin hikâyesini anlatan oyun, çevirmen-dramaturg Sibel Arslan Yeşilay tarafından Türkçeleştirilerek okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek.

Dört yıl önce kurulan Fatima Spar and the Freedom Fries adlı müzik grubu da, İzmir’de gerçekleşecek program kapsamında, 17. İzmir Avrupa Caz Festivali çerçevesinde bir konser verecek. Grubun, sesiyle dinleyenleri büyüleyen solisti Fatima Spar; aynı zamanda adı, sahne performansı ve şarkı sözleriyle, başarılı bir şekilde klişeler ve önyargılarla alay eden bir sanatçı.

'Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri' tüm İzmirli sanatseverler için ücretsiz gerçekleştirilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...