Avrupa'nın yeni ötekileri: Romanlar

Mete Çubukçu ile Pasaport, tüm Avrupa’da artan Roman karşıtlığını irdelemek için en yoğun Roman topluluklarından birine sahip olan Romanya’da.

01.11.2013 - 13:32

Avrupa'nın yeni ötekileri: Romanlar

Yunanistan’da küçük ‘sarışın’ Maria ile başlayan tartışma giderek büyüyor. Avrupa’da Maria’nın öyküsüyle, ten rengi üzerinden Romanlarla ilgili ön yargılar bir kez daha gün yüzüne çıktı. AB’nin genişlemesiyle Doğu Avrupa’dan gelen Roman göçmenler, eski önyargı ve tepkilerin alevlenmesine neden oldu.

Mete Çubukçu ile Pasaport, bu önyargıların temeline inmek ve tüm Avrupa’da artan Roman karşıtlığını irdelemek için en yoğun Roman topluluklarından birine sahip olan Romanya’da.

Ortaçağdan, Nazi Almanyasına baskı ve zulüm günümüzdeyse dışlanma ve ötekileştirme. Romanların tarihi bu başlıkların altında yazılı. Peki Avrupa’da yoksulluk denince ilk akla gelen topluluk olan Romanlar nasıl yaşıyor? Yüzyıllardır süre gelen önyargıların nedenleri ne? Avrupa’da artan Roman karşıtlığı ve siyasi propaganda malzemesi olarak kullanan partiler. Roman kültürü, film ve müzikleri.

Mete Çubukçu ile Pasaport 2 Kasım Cumartesi 19.10’da.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...