Aziz: Önemli olan kent değil, AST'nin yaşaması

İstanbul'a taşınması gündeme gelen AST ile ilgili ntvmsnbc'ye konuşan  Rutkay Aziz, AST'nin sorunlarını, geleceğini ve İstanbul'da tiyatro yapma isteğini anlattı.

15.07.2009 - 17:04

Aziz: Önemli olan kent değil, AST'nin yaşaması

İstanbul’a taşınma fikri birçok soruyu ve sorunu gündeme getirmişken Ankara Sanat Tiyatrosu’nun Ankara’da kalacağı açıklaması geldi. AST’nin sorunlarını, Ankara’da kalma kararını ve bundan sonrasını AST Genel Yayın Yönetmeni Rutkay Aziz ntvmsnbc’ye anlattı.

AST, AYNI YERİNDE DEVAM...
Çankaya Belediyesi mekan konusunda bize destek vererek salonu koruma altına aldılar. Bu Ankara’da kalma kararımızda etkili oldu tabii. AST, aynı yerinde yeni sezonda da tiyatro çalışmalarına devam edecek. Yani İstanbul’a taşınmayı düşünmüyoruz.

İSTANBUL’DA DA TİYATRO YAPMAK İSTİYORUM
İstanbul’a taşınmayı ciddi olarak düşünmüştük tabii. Çünkü bence önemli olan kent değil, AST’nin yaşamasıdır. Kaldı ki İstanbul’da da tiyatro yapmak benim yıllardır kafamda olan bir fikir. İstanbul’da da tiyatro yapmak istiyorum. AST’den İstanbul’da yaşayan bazı arkadaşlarımla konuşuyoruz ve bunu hayata geçirmek istiyoruz. Yani bu sadece benim değil, arkadaşlarımın da istediği birşey.

TURNEYE’DE BAŞLAYACAĞIZ
Bir çok sorunumuz vardı. Mekan sorununu hallettikten sonra ekonomik sorunları toparlamaya çalışıyoruz. Yani diğer sorunlar da çözülüyor yavaş yavaş. Ve çözülmeye de devam edecek. Yakında İzmir Belediyesi’nin de katkılarıyla turneye de başlayacağız.

SORUNLAR AŞILIR
Evet ister istemez Ankara’daki tiyatrolar oyuncular konusunda sıkıntılar yaşıyor. Diziler için birçok oyuncunun İstanbul’a taşınmasıyla böyle bir sorun doğdu. Zaten başkentte 2 ya da 3 özel tiyatro var. Ama bu sorun da aşılmaz değil. Konuk oyuncu olarak devlet tiyatrosundan üç dönemdir destek aldık. Buna benzer destekler ve yapılanmalar sürecektir.

Asaf Çiyiltepe'den günümüze AST
Ankara Sanat Tiyatrosu, 6 Aralık 1963 tarihinde Asaf Çiyiltepe ve arkadaşları tarafından kuruldu. AST’ın Genel Sanat Yönetmenliği’ni Asaf Çiyiltepe’nin 1967 yılında yapılan doğu turnesi sırasında geçirilen bir kaza sonucu vefatı üzerine Güner Sümer üstlendi. Güner Sümer’in yönetiminden sonra Sanat Yönetmenliği’ne Rutkay Aziz geldi ve halen bu görevi devam ettiren Rutkay Aziz, birçok oyuna yönetmen ve oyuncu olarak imzasını attı.

45 yılda defalarca kez kapatılmalarla ve yasaklanmalarla mücadele eden tiyatro çalışanları 1971- 1972 sezonunda Bertolt Brecht’in yazdığı, Yılmaz Onay’ın yönettiği “Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti” adlı oyunla, sıkıyönetim tarafından gözaltına alındı. Bununla beraber 1974 - 1975 sezonunda Maksim Gorki’nin aynı isimli romanından Bertolt Brecht’in oyunlaştırdığı “Ana” adlı oyun, Rutkay Aziz rejisinde sahneledi. Bu oyunlar sayesinde AST bir “Brecht - Gorki” tiyatrosu olarak da tanınmaktadır.

Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bilgesu Erenus, Faruk Erem, Eşber Yağmurdereli, Yaşar Kemal, Turgut Özakman, Sabahattin Ali, Yılmaz Güney, Behrengi, Dario Fo, Samuel Beckett gibi yazarların oyunlarını oynamış bir sanat kurumu olan AST, 1963 yılından beri 38’ si çocuk, 112’ si büyük oyunu olmak üzere toplam 150 oyun sahnele di.

Ayrıca AST, 1973 - 1974 sezonundan bu yana 35 yıldır “Geleneksel - Amatör Tiyatro Kursu” açarak hem kendi kadrosuna hem de Türk Tiyatrosu’na genç oyuncular yetiştirmektedir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...