Azra'nın anne ve babaannesi de enkazdan çıktı

Depremin üzerinden yaklaşık 2 gün geçmesine rağmen, enkaz altından mucize haberleri geliyor. 14 günlük Azra bebek, 46 saat sonra enkaz altından çıkarıldı. Azra'nın annesi ve büyükannesi de enkazdan kurtulmayı başarırken, baba için çalışmalar devam ediyor.

25.10.2011 - 09:20

Azra'nın anne ve babaannesi de enkazdan çıktı

Erciş ilçesinde depremden yaklaşık iki gün sonra bir mucize daha gerçekleşti. 14 günlük Azra Karaduman isimli bebek 46 saat sonra enkaz altından sağ olarak kurtarıldı.


Kurtarma ekipleri yıkılmış bir binanın enkazında yaşam belirtisi bulunca çalışmalarını burada yoğunlaştırdı. Yaşam belirtisinin iki tavan arasında bir kanepenin yanında sıkışmış bir anne ve bebeğine ait olduğu anlaşıldı.

Bunun üzerine çalışmaları üstten değil yandan sürdürmeye karar verildi. Bir dehliz kazılmaya başlandı. Saatler süren çalışmaların ardından önce Azra bebek kurtarıldı. Ekiplerce ambulansa alınan bebek, burada yapılan ilk müdahalenin ardından İlçe Spor Salonu'ndaki sahra hastanesinde tedavi altına alındı.

Azra bebeğin kurtarılmasının ardından iki sevindirici haber daha geldi.

Azra'nın annesi Semiha Karaduman enkaz altından yaralı çıkartıldı. Bilincinin açık olduğu görülen Semiha Karaduman'ı ekipler ambulansa aldı. Karaduman, buradaki ilk müdahalenin ardından Erciş Spor Salonu’ndaki Sahra Hastanesine kaldırıldı.

Ekipler, çalışmalar sonucunda babaanne Gülsade Karaduman'a da yaralı halde ulaştı.

ANKARA'YA SEVK
Sağlık durumları iyi olan Azra bebek ve annesi Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Ankara'ya sevk edildi.

İlk anda depremden yaralı kurtulan dede Ahmet Karaduman ile eşi Gülsade Karaduman Erzurum'a sevk edilirken, enkaz altındaki bebeğin babası Sinan Karaduman'a ulaşma çalışmaları sürüyor.

BİNANIN ALTINDAKİ FIRININ SICAKLIĞI
Kurtarma operasyonunu yapan ekipten, binanın altında bir fırın bulunduğu ve bu fırın sayesinde aile fertlerinin bulunduğu yerin sıcak kaldığı, fırının hayatta kalmalarına katkı sağlamış olabileceği açıklaması geldi.

DOĞUM İÇİN ERCİŞ'TEYDİLER
Bu arada, enkazdan kurtarılan Azra bebeğin anne ve babasının Sivas'ta yaşadığı, hamile olan annenin doğumunu gerçekleştirmek üzere doktor olan kayınpederi Ahmet Karaduman'ın görev yaptığı Erciş'e geldikleri öğrenildi. Daha sonra Semiha Karaduman'ın burada erken doğumla 14 gün önce Azra bebeği dünyaya getirdiği belirtildi.

Erciş'te TEDAŞ lojmanları enkazında depremden 35 saat sonra hamile olan anne Derya Coşkun ile kızı elif ve oğlu Özer Coşkun kurtarıldı.

Depremin en fazla hasara yol açtığı Van'ın Erciş ilçesinde, 18 yaşındaki Ozan Yılmaz ile 22 yaşındaki Abdullah Pinti yaklaşık 32 saat sonra enkaz altından sağ olarak çıkarıldı.

Bir başka mucize ise depremden 28 saat sonra yaşanmıştı.

Erciş'te kahvehanenin de bulunduğu bir bina enkazında arama kurtarma çalışmalarını yürüten ekipler, enkaz altından 25 yaşındaki İsmail Tuna'ya ulaştı.

Yaralı olarak enkazdan çıkarılan Tuna, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...