Bağış: Mesut’un golü ırkçılığın kalesine

Başmüzakereci Egemen bağış, Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil'in Almanya'da attığı her golün, farklılıklara düşmanca yaklaşan hastalıklı ve ırkçı zihniyetlerin kalesine girdiğini söyledi.

Haberler 22.01.2011 - 08:58

Bağış: Mesut’un golü ırkçılığın kalesine

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ankara'da düzenlenen "'den Almanya'ya göç: 50 yıl sonra" başlıklı konferansta konuştu.

Bağış şöyle konuştu: "Mesut Özil'in attığı her gol, farklılıklara düşmanca yaklaşan hastalıklı ve ırkçı zihniyetlerin kalesine gidiyor. Fatih Akın filmleriyle hem bize çok önemli mesajlar veriyor, hem Alman kamuoyuna...

Şu da artık bir gerçek, hiçbir ülkenin bir diğerinden tamamen soyut hareket etme şansı yok. Hepimiz birbirimizden etkileniyoruz. Hepimiz birbirimizin geleceğiyle özdeşleşmiş durumdayız."

Başmüzakereci Bağış, konuşmasının ardından, konferans devam ederken; twıtter'daki hesabından da, yönetmen Semih Kaplanoğlu ve Fatih Akın'ın aldığı her ödülün diyaloğa kapalı olanların uykusunu kaçırdığı mesajını attı.

Devlet Bakanı Faruk Çelik de, aynı konferansta Türk vatandaşlarının avrupa ülkelerindeki varlığının, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkanlara en iyi cevap olduğunu söyledi.

Çelik, "Türkiye, AB'nin doğal bir üyesidir. Bu üyeliği tam üyelik statüsüyle taçlandırmak istiyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...