MHP lideri Bahçeli: ABD Büyükelçisi haddini aşıyor

ABD Büyükelçisi’nin belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili sözlerine tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, “Büyükelçi haddini aşıyor. Türkiye ABD’nin 53. eyaleti değil” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.09.2016 - 14:49 | Son Güncelleme : 13.09.2016 - 16:53

MHP lideri Bahçeli: ABD Büyükelçisi haddini aşıyor

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Kurban Bayramı dolayısıyla partisinin genel merkezinde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

Partililerle tek tek bayramlaşan Bahçeli'ye Almina Gürkaynak isimli bir çocuk oyuncak klasik model bir araba armağan etti.

Bayramlaşmanın ardından Bahçeli, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine değinen Bahçeli, 15 Temmuz akşamı Türk milletinin büyük bir felaketle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Bahçeli, FETÖ isimli kanlı terör örgütünün milleti bölmeye, parçalamaya, yok etmeye ve bütün bunları yaparken de ülkeyi işgal etmeye gayret gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Tahribat büyüktür, acı derindedir ama Türk milleti olarak 15 Temmuz'dan sonra geçen süre içerisinde bu büyük darbe teşebbüsü veya kalkışma hareketinin önü kesilmiş ve bu suretle de milletimiz huzur ve istikrara kavuşabilmek için önemli adımlar atmaya başlamıştır. Bu acımasız darbe ve kalkışmayı gerçekleştirenlerin, uzun yıllardır milletimizin içerisinde bulunan, çok sinsi, kurnazca faaliyetlerini sürdüren bir terör örgütü olduğu anlaşılmıştır."

FETÖ'nün sekiz ayak üzerinde hem toplumsal hayatı hem de devlet yapısını ele geçirmeye çalıştığına dikkat çeken Bahçeli, bunları Türk Silahlı Kuvvetleri, yargı, üniversiteler, eğitim ile kamu kurum ve kuruluşları, basın ve yayın,iş dünyası olarak sıraladı. Bahçeli, şu değerlendirmede bulundu:

"Bütün bunların üzerinde şu an için üzerine gidilmeyen ve Türkiye'yi sarmaşık gibi sarmış olan bu örgütlenmede siyasi ayak boşta kalmıştır. Eğer siyasi ayak, bu gelişmeler karşısında sonuçlandırılmadığı takdirde o zaman çok farklı sonuçlar ortaya çıkması ve bu tahribatın halk nezdinde devam etmesi, Türkiye'yi daha karanlık günlere sürüklemesi her an söz konusu olabilir. O bakımdan Fetullah Gülen örgütlenmesiyle ilişkisi olan ve bu kesin olarak belirlenmiş bulunanlar nerede bulunurlarsa bulunsunlar, devletin tüm kurumlarından ayıklanmalıdır, temizlenmelidir, gerekli cezaya çarptırılmalıdır."

Darbe girişiminin ardından geçen 60 günde masum vatandaşların haksız suçlamalar ve ihbarlarla FETÖ'cü zannedilmesini de eleştiren Bahçeli, şöyle dedi:

"Bu önlenmediği takdirde FETÖ'cü örgütlenmenin açmış olduğu tahribat toplumsal derinlikleri olan bir kırgınlığa, bir küskünlüğe, bir zulme sürüklenmiş olacaktır. Bu sebepten dolayı önümüzdeki günlerde, bayram sonrasında bugüne kadar verilmiş olan mücadelenin arkası getirilmeli ve örgütün çatısı neyse o çıkartılmalı. Türkiye'yi bir darbe göçertmiş olsaydı ülkenin kimler tarafından yönetileceği belirlenmeli ve FETÖ'nün, onun siyam ikizi olan PKK'nın kökü kazınmalı, toplumsal barış, huzur ve istikrara ülke tekrar kavuşturulmalıdır."

ABD BÜYÜKELÇİSİ'NE TEPKİ

Bahçeli, 28 belediyeye yapılan görevlendirmeye ilişkin ABD Büyükelçiliği'nin "Endişeliyiz" açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Amerikan Büyükelçisi haddini aşıyor, Türkiye'ye saygısızlık ve hakaret yağdırıyor. Türkiye ABD'nin 53. eyaleti değildir. Türkiye bağımsız, milli ve gururlu bir devlettir." ifadelerini kullandı.

FETÖ soruşturması kapsamında milliyetçi kimliğiyle tanınan bazı kişiler hakkında gözaltı kararı verilmesiyle ilgili soruya da Bahçeli, "Hiç kimse ülkücü hareketin mensubu olarak, mensubiyet duymuş olduğu harekette önemli faaliyetlerde bulunarak bir suçlamayla karşı karşıya kalıp gözaltına alınmış değildir. Fetullah Gülen hareketiyle uzaktan yakından bir ilişkisi söz konusuysa o da bizim bileceğimiz iş değil, yargının bileceği iştir. Sabırla onu beklemek lazım." karşılığını verdi.

Bahçeli, Adalet Bakanlığının Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD'ye yaptığı başvuruyu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de "Fetullah Gülen mutlaka Türkiye'ye getirilmeli. ABD, stratejik ortak, dost ve müttefik olarak kendisini yorumluyorsa 15 Temmuz felaketini organize eden bir kişiyi veya zihniyeti Türkiye'ye teslim etmesi lazımdır." açıklamasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...