Bahçeli: Soruşturma bir an önce bitmeli

MHP lideri Bahçeli, Genelkurmay'ın 'irtica planı' soruşturmasının bir an önce bitmesi gerektiğini belirterek, "Oluşan bütün kuşkuların ortadan kaldırılması kaçınılmaz hale gelmiştir" diye konuştu.

16.06.2009 - 14:23

Bahçeli: Soruşturma bir an önce bitmeli

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Taraf gazetesinde yayımlanan 'İrticayla Mücadele Planı' belgesini değerlendirdi.

Belgeye önem kazandıran konunun yayının yasallığından da önce doğru çıkması halinde metnin içeriği ve siyasal hayat için taşıdığı tehdit olduğuna işaret eden Bahçeli, şöyle konuştu:

"Genelkurmay Başkanlığına bağlı bir birim tarafından 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' başlığı ile hazırlandığı iddia edilen bu belgede hükümete yönelik demokrasi dışı müdahale arayışı açıkça görülmektedir. İddialar Türk Silahlı Kuvvetleri'ni zan ve töhmet altında bırakacak kadar ağır ve ciddi. Olayın aydınlatılması için Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın vakit kaybetmeden soruşturma başlatmış olmasının bu açıdan son derece önemli.

Soruşturmanın süratle tamamlanması ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması, bu güzide kurum hakkında oluşan bütün kuşkuların ortadan kaldırılması için kaçınılmaz hale gelmiştir.

Konu, askeri yargının kısa sürede çözemeyeceği boyutlara ve kapsama ulaşmış ise sivil yargının konuya derhal el atması demokratik hayatımızın ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibarı açısından zorunlu ve gereklidir. Ancak, haberin doğru olması kadar, yanlış çıkması da vahim sonuçlar doğuracak gelişmelere davetiye çıkartmaktadır.

Bu durumda ise bazı mihrakların Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı tam bir psikolojik savaş hali ilan etmiş oldukları ortaya çıkacaktır. Böylesi bir gelişme halinde, bunların kim oldukları, nereden güç aldıkları, kim tarafından yönetildikleri, neyi amaçladıkları, hangi kurumların içine sinmiş ve sızmış oldukları gibi konuların ayrıntılı soruşturulması ve sonuçlandırılması hükümetin, istihbarat ve emniyet birimlerinin ve adalet teşkilatının sorumluluğundadır.

Bu konuda, en mahrem devlet belgelerini ve mahkeme evrakını, sorgulama kayıtlarını yayınlayanlar hakkında hükümetin geçmişte hareketsiz kalmış olduğu düşünülürse bu kanaldan sonuç alınması zor görünmektedir. Bu durumda zan ve töhmet altında kalacak ve bunun hesabını verecek olan da hükümet olacaktır.

Her iki ihtimalde de soruşturmanın sonuçlarını beklemek ve sorumluların adalet önünde hesap vereceği sürecin açılmasını takip etmekten başka bu aşamada yapacak ve söyleyeceğimiz yoktur.

MHP, gerekçesi ve niyeti ne olursa olsun demokrasinin yaralanmasına, sekteye uğramasına izin vermeyecektir ve bu niyet sahiplerine karşı duracaktır."

DOLMABAHÇE'DE SIR PERDESİ KALDIRILMALI
Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt arasındaki Dolmabahçe görüşmesinin esrarını koruduğunu bildirdi.

Dolmabahçe'de iki yetkili arasında devlet işleri ve güvenlik konularında mahrem bir görüşme yapıldıysa, bunun devlet sırrı kapsamında kamuoyuna açıklanmamasının devlet geleneklerinin doğal bir icabı sayılabileceğini belirten Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak, Başbakan'ın Genelkurmay Başkanı isterse bunu açıklayabileceğini söylemesi, ele alınan konuların göreve ilişkin devlet sırrı kapsamına  giremeyeceğini göstermektedir. Hal böyle ise Dolmabahçe görüşmesinde demokratik rejimi ilgilendiren bazı hassas konuların veya çok özel şahsi meselelerin ele alındığı tahmininde bulunmak yanlış sayılamayacaktır. Bu durumda görüşmenin içeriğinin açıklanmaması, bu konudaki spekülasyonları daha da arttıracak, herkes kendisine göre bir kanaat oluşturacak ve bir sonuca varacaktır. Bu bakımdan konunun çok ciddi bir demokrasi sorununa dönüşmesini önlemek ve görüşmenin iki tarafını ve temsil ettikleri kurumları şaibe altında kalmaktan kurtarmak bakımından, sır perdesinin kaldırılması gerekli ve kaçınılmaz olacaktır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...