AB Bakanı Volkan Bozkır'dan vize serbestisi açıklaması

AB Bakanı Volkan Bozkır, AB'ye vize serbestisi konusunda açıklamalarda bulundu.

Haberler - ntv.com.tr 16.12.2015 - 11:53 | Son Güncelleme : 16.12.2015 - 12:14

AB Bakanı Volkan Bozkır'dan vize serbestisi açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB üyelik süreci ve vize serbestisi konusunda açıklamalarda bulundu.

AB ile vize serbestliği için Türkiye'den 72 beklentisi olduğunu hatırlatan Bozkır, "Geri Kabul Anlaşması imzalandığı an, 11 kadar yasayı bitirmemiz gerekiyor" dedi.

Bu yasalardan biri olan 'kişisel verilerin korunması kanunu'nun taslağının hazırlandığını ve ocak ayının başında Meclis'ten geçeceğini ifade eden Bozkır, "Diğerlerini, Meclis'in çalışma taslağı etkilenmesin diye bir paket halinde sunma kararı alındı. Yani 10 kadar yasa paket halinde sunulacak" diye konuştu.

AA Editör Masası'na konuşan Bozkır, 72 düzenleme arasında yer alan 10 yasal düzenlemenin tercümesini dün akşam AB komiserlerine gönderdiklerini ve AB'nin görüşlerini talep ettiklerini açıkladı.

"İMTİYAZLI ORTAKLIK ARTIK KONUŞULMUYOR"

Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ortaya atılan imtiyazlı ortaklık modelinin gündemden kalktığını belirten Bozkı, artık kimsenin imtiyazlı ortaklık konusunu konuşmadığını söyledi.

"3 MİLYAR EURO SADECE SIĞINMACILAR İÇİN HARCANACAK"

Bakan Bozkır, AB'nin Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar euro taahhüdüne de değindi.

Paranın bir yıl içinde verileceğini sadece Suriyeliler için harcanacağını söyleyen Bozkır, paranın nereye harcanacağı konusunda kararı Türkiye'nin vermek istediğini ve konuya ilişkin görüşmelerin sürdüğünü belirtti. 

Sayfa Yükleniyor...