Bakandan 'paralel yapı' eleştirisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kilis'te yaptığı konuşmada "paralel yapı"yı eleştirdi.

taner-yildiz-21-12-14

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Ne oldu da 16 Aralık'a kadar başarılı olan, iyi olan Recep Tayyip Erdoğan 17 Aralık'ta birdenbire kötü oldu. Bazı arkadaşların başına tuğla mı düştü?" dedi.

Yıldız, AK Parti Kilis İl Başkanlığı'nın bir düğün salonunda düzenlenen olağan kongresinde, konuştu.

Kurulduğu dönemde kısa bir ömür biçilen AK Parti hareketinin artarak devam ettiğini ifade eden Yıldız, "Doğru işler yaptıkça güçlendik, güçlendikçe daha çok doğru yapma kabiliyeti ve kapasitesine ulaştık" diye konuştu.

Konuşmasında "paralel yapı"ya değinen Yıldız, kendisinin telefonlarının da dinlendiğini söyledi.

"Ne oldu da 16 Aralık'a kadar başarılı olan, iyi olan Recep Tayyip Erdoğan 17 Aralık'ta birdenbire kötü oldu. Bazı arkadaşların başına tuğla mı düştü" diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Bir kısım usul hataları, bir kısım üslup hataları olabilir ama kardeş kardeşi zamanında uyarır. Gerekçe bu ya. Niçin siz bu kadar yazılı, görsel, basın yayın organı varken, 4 yıl, 5 yıl kendinizin hata dediği konuları biriktirdiniz ve bunları bir gerekçe olarak ortaya koydunuz.

Bunu kimse yutmaz. 4,5 yıl kesintisiz telefonları dinlenen bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Bütün gücünü şeffaflıktan alan, bütün gücünü açık ve son derece zarif davranışta bulunan bir kardeşiniz olarak, niçin telefon dinleme ihtiyacı hissettiniz.

Ben sayın Putin ile devlet başkanlarıyla, hükümet başkanlarıyla, meslektaşlarımla, bakanlarla görüşürken niçin bunları merak ettiniz. 'Paralel yapı'ya söylüyorum. Yoksa siz bunları alıp kapı komşunuza mı verdiniz, yoksa daha uzaklara mı verdiniz."

'BİZ BUNU HAKETMİYORUZ'
Yıldız, beraber çalıştıkları arkadaşlarının yaşattığı "aldanmışlık duygusu"ndan dolayı üzüntülü olduklarını vurguladı.

Yaşananları hak etmediklerini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: "Hep beraber yardımda bulunduğumuz, hayırsverliklerle beraber talebeler okuttuğumuz, okullar açtığımız bir ortamdan bu hale mi gelmeliydik? İnsanımızı bu kadar kaybetmeli miydik? Biz bunu hak etmiyoruz.

O yüzden değerli kardeşlerim, tabanında bulunan son derece saf ve temiz arkadaşlarımızın bu oynanan oyunları mutlaka görmesi lazım. Eğer siz cumhurbaşkanlığı seçiminde, yerel yönetimlerle alakalı 30 mart seçimlerinde Mardin'de HDP'ye, Elazığ'da MHP'ye, Ankara'da CHP'ye oy toplamışsanız, bunun yalnızca bir seçim olmadığını yalnızca talebelere yardım etmek olmadığını rahatlıkla anlarsınız. Bize vefadan bahsettiniz. Hiç vefa yok muydu. Bize günahtan bahsettiniz, bunun hiç günahı yok muydu. Bazı yerlerde bazı mahfillerde, bazı görevlerde içki içmeyi serbest bıraktınız.

Kaldı ki biz demokratik bir ülkede yaşıyoruz, isteyen içki içiyor isteyen içmiyor. Bununla alakalı yasaklama var mı? Ama siz nasıl olur da dini kisve altında, dini emirler ışığı altında içki içmeye müsaade ettiniz. Böyle bir şey söylediğimizde 'bu nereden çıktı' deniyor. Hiç kusura bakmayın. Bunlar yaşanan olaylar."

Sayfa Yükleniyor...