‘Balıkçı’: El Muhaberat’ın işi olabilir

“Balıkçı” olarak bilinen İlhami Işık, Fransa’da 3 PKK’lının öldürülmesinin arkasında Suriye’nin El Muhaberat servisinin olabileceğini öne sürdü.

Haberler 14.01.2013 - 12:05

‘Balıkçı’: El Muhaberat’ın işi olabilir

Kamuoyunda “Balıkçı” olarak tanınan İlhami Işık, Fransa’nın başkenti Paris’te PKK üyeleri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesiyle ilgili gazetelere açıklamalarda bulundu.

İlhami Işık, cinayetlerin arkasında Suriye’nin El Muhaberat servisinin olabileceğini söyledi.

Suikastin direkt olarak PKK’ya yönelik olduğunu belirten Işık, “Ancak bu suikasti, Abdullah Öcalan’ın Kandil ve PYD’ye gönderdiği ‘Beşşar Esad’la ilişkinizi kesin’ mesajı tetiklemiş olabilir” dedi.

Suriye istihbaratının PKK’yı çok iyi bildiğine dikkat çeken Işık, “PKK ve Fransa’yı çok iyi tanıyan El Muhaberat’ın bu cinayetleri işleme olasılığı yükseliyor” dedi.

Olayda Fransa derin devletinin de parmağı olabileceğini savunan Işık, “Fransa bunu yapmasa da yol vermiştir” ifadelerini kullandı.

İSRAİL'İN PARMAĞI
İsrail’in de olağan şüpheliler arasında yer aldığını dile getiren Işık, şöyle konuştu: “Bu cinayeti işleyenler de bu olasılığı çok iyi biliyordu. Bu yüzden cinayetin kriminal boyutunun ortaya çıkması ciddi anlamda zaman alır. Ama biz siyasi nedenini biliyoruz.”

“Balıkçı”, olayın arkasında PKK ya da ’nin olduğunu düşünmediğini dile getirdi.

'PKK BAHARDA ÇEKİLEBİLİR'
İlhami Işık, suikastlerin İmralı’yla görüşme sürecini olumsuz etkilemeyeceğini ifade etti.

Görüşmelerin amacının PKK’lıların sınır dışına çekilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Işık, “Baharla beraber PKK’nın silahlı güçlerinin sınır dışına çektiğini duyduğumuzda bence hiç şaşırmamalıyız” diye konuştu.

ARABULUCU 'BALIKÇI'
“Balıkçı” ismiyle gazetelere yaptığı açıklamalarla gündeme gelen İlhami Işık’ın Kürt sorunu konusunda kilit roller üstlendiği öne sürüldü.

Işık’ın uzun yıllar devlet ile Abdullah Öcalan arasında arabuluculuk yaptığı iddia ediliyordu.

Sayfa Yükleniyor...