Balina avı karşıtı eylemci cinayetten tutuklandı

ABD merkezli balina avı karşıtı grup Sea Shepherd'in kurucusu  Paul Watson,  Almanya'da cinayet soruşturması kapsamında tutuklandı.

14.05.2012 - 13:07

Balina avı karşıtı eylemci cinayetten tutuklandı

Almanya’nın Frankfurt kentinde gözaltına alınan ve Kosta Rika'ya iade edileceği belirtilen Watson’ın, 2002 yılında köpek balığı avı konusunda yaptığı bir eylem nedeniyle tutuklandığını açıklandı.

Alman polisi, Watson’ı 2002 yılında Guatemala sularında gemi trafiğini engelediğ, gerekçesiyle tutukladı. Aktivistler ise o sırada yasadışı köpekbalığı avlayan bir grubu durdurmaya çalıştıklarını iddia etti.

CİNAYET KANITI BULUNAMADI
Guatemalalı yetkililerin açıklamalarına göre, aktivistler durdurdukları Kosta Rika gemisi Varadero'ya yargılanmak için kıyıya dönmelerini emretti. Aktivistler Varadero'ya kıyıya dönüşünde eşlik ederken bir Guatemala askeri gemisi gelerek, Sea Sheperd aktivistlerine müdehale etti. Varadero'nun tayfası, aktivistlerin onlara saldırdığını ve öldürmeye teşebbüs ettiğini iddia ediyor. Ancak olayın video kayıtlarında böyle bir duruma dair bir kanıt bulunmuyor.

Guatemala gemisinden kaçmaya çalışan Sea Sheperdlı aktivistler Kosta Rika'ya doğru yol alırken, yasadışı köpekbalığı avcılığı yapıldığına şahit oldu.

Watson olay nedeniyle cinayete teşebbüsle suçlanıyor. Sea Shepherd'in yaptığı açıklamaya göre hapiste organizasyonun Avrupa bölgesi yöneticilerinden Daniel Cohn Bendit ve Jose Bove Watson'a eşlik ediyor.

ÇATIŞMALAR YAŞANMIŞTI
Pazar günü Twitter'da bir açıklama yapan Watson da ''Şu anda Kosta Rika kaynaklı suçlamalar nedeniyle Almanya'da tutukluyum, sabah mahkemeye çıkacağım'' dedi.

Sea Shepherd yayınladığı açıklamada ''En kısa zamanda Bendit ve Bove'nin Watson'un özgürlüğüne kavuşmasını sağlayacaklarına inanıyoruz'' dedi.

Sea Shepherd her yıl Japonya'da yapılan balina avını sabote etmesi ile tanınan tartışmalı bir grup. Geçmişte bu gruba üye aktivistler ile balina avcıları arasında çatışmalar yaşanmış aktivistler Japon gemilerine çıkmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...