Balyoz'da ilk tahliye

Darbe iddialarıyla suçlanan subayların yargılandığı Balyoz Davası'nda ilk kez bir tahliye kararı verildi.

28.10.2011 - 10:38

Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube'de yapılan aramalarda ele geçirildiği iddia edilen 'Balyoz planı belgeleri' iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ilk kez tahliye kararı verildi.

Soruşturma kapsamında 21 Eylül’de ‘darbeye teşebbüs’ suçlamasıyla tutuklanan Albay Sencer Başat’ın avukatı Hakan Tunçkol’un itirazı üzerine tahliye kararı çıktı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hâkimliğince tutuklanan Albay Sencer Başat’ın avukatı Hakan Tunçkol geçtiğimiz hafta mahkeme heyetine başvurdu. Talebi değerlendiren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ile üye hâkimler Mehmet Erdoğan ve Vedat Dalda’nın verdiği kararda, 21 Eylül’de tutuklanan Sencer Başat’ın 'soruşturma dosyası içinde bulunan mevcut delil durumu' göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi. Başat, savcı Hüseyin Ayar tarafından yürütülen Gölcük Balyoz soruşturmasında tahliye edilen ilk isim oldu.

Soruşturma kapsamında 57 olan tutuklu şüpheli sayısı, Albay Sencer Beşat'ın tahliye edilmesiyle birlikte 56'ya indi.

TUĞAMİRAL VE TÜMAMİRALE RET
Tuğamiral Ali Sadi Ünsal, Tümamiral Fikret Güneş, Kurmay Albay Sami Yüksel, Kurmay Albay Can Bolat’ın avukatlarının tahliye talepleri ise ''şüphelilerin üzerlerine atılı ‘Hükümeti Cebren Devirmek ve Engellemek’ suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması, suçun vasıf ve mahiyeti, dosya kapsamı, delil durumu, şüphelilerin tutuklanmasından sonra tutukluluk durumunu bertaraf edebilecek bir değişikliğin söz konusu olmaması'' gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme ret gerekçesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve CMK hükümlerine göre tutuklulukta geçen makul süreyi aşan bir durumun olmadığı, tutuklamaya alternatif koruma tedbirlerinin şüpheliler açısından yetersiz kalacağını da vurguladı.

Balyoz soruşturması kapsamında halen 55 amiral ve general tutuklu bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...