NTV

Barajdaki su seviyesi düşünce tasarruf çağrısı yapıldı

DHA

Türkiye

Yalova'daki Gökçe barajda su seviyesi yüzde 26'ya düştü. Sonbaharın kurak geçmesi nedeniyle yaşanan düşüş nedeniyle belediye tasarruf uyarısı yaptı.

Yalova’nın Termal ilçesinde bulunan ve kentin su ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’nda su seviyesi yüzde 26’ya düşünce belediye, tasarruf çağrısı yaptı.

Sonbaharın kurak geçmesi nedeniyle kentin su ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’ndaki su miktarında düşüş yaşandı.

Konuyla ilgili Yalova Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "Nüfus artışına paralel su kullanımı artmakta, buna karşın var olan su kaynakları giderek yetersiz kalmaya başlamaktadır. Bölgemizde yağış rejimi de değişmiştir" denildi.

Barajdaki su miktarının yüzde 26 seviyesine indiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu göz önüne alınırsa su tasarrufunun önemi daha kolay anlaşılmaktadır. Vatandaşlarımızın içme suyunu kullanırken suyun boşa akmamasına dikkat etmesi çok önemlidir. Ayrıca kapı önü, araç ve halı yıkamalarının içme suyu ile yapılmaması ciddi tasarruf sağlayacaktır" denildi.

2014 YILINDA BARAJ TAMAMEN KURUMUŞTU

Yalova'nın su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Gökçe Barajı, 2014 yılının yaz aylarında tamamen kurumuştu. Bu baraja 2 ay süren çalışmanın ardından döşenen 7 kilometrelik hat ile Kurtköy Deresi'nde su aktarılmıştı.

ETİKETLER