"Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, resmi bir irtibatı olmasa bile fiilen talimatları veren ve şirketi yöneten kişidir..."

Bu tespiti yapan Manisa Barosu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Gürkan'ın da soruşturmaya dahil edilmesi için başvurdu.

Düzenlediği basın toplantısında bu açıklamayı yapan Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, Alp Gürkan hakkında şu anda yakalama müzekkeresi bulunmadığını söyledi ve şunları kaydetti:

"Konuyla ilgili Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek Alp Gürkan'ın da ceza soruşturmasına dahil edilmesi talebinde bulunduk. Alp Gürkan şirketin geçmişteki kurucusudur, ilgilisidir. Bunu basın karşısında kamuoyunda paylaşmıştır. Dolayısıyla resmi bir irtibatı olmasa bile fiilen talimatları veren ve şirketi yöneten kişidir. Onun da bu soruşturmanın içinde olması gerekir"

KRİZ MAMASI OLUŞTURULDU
13 Mayıs'ta meydana gelen faciada hayatını kaybeden ve yaralanan işçilerin her türlü hakkının savunulması için çalışmalara başladıklarını da belirten Balkız, "Bu kapsamda Türkiye Barolar Birliği öncülüğünde Manisa ve Soma'da iki kriz masası oluşturduk" dedi.

Balkız, vefat eden madenci yakınları ve mağdurların bundan sonraki süreçte hukuki haklarının elde edilmesi ve korunmasının Manisa Barosunun himayesinde olduğunu söyledi.

GÖNÜLLÜ AVUKATLARDAN HİZMET
Kriz masalarının bu amaç için kurulduğuna dikkati çeken Balkız, şunları kaydetti:

"Kurulan irtibat bürosu ile şehit yakınlarına ve hukuki yardım isteyen mağdurlara sırayla nöbet tutan gönüllü avukatlar aracılığı ile hizmet vereceğiz.

Amacımız 301 işçinin şehit ve onlarcasının yaralanmasına sebep olan maden kazasıyla ilgili soruşturmanın içinde yer almaktır. Bu davayı hak ve adalet yerini buluncaya kadar, burada ihmali olanlar adalet önünde hesap verinceye kadar takip edeceğiz. Hiçbir ihmal cezasız kalmayacak. Soruşturmaya müdahil olduk. Raporları ve bilgileri inceleyip sonuçlarını ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacağız."