Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker biraraya geldi.

Yargıtay Başkanı, görüşmenin daha önceden planlanmış nezaket ziyareti olduğunu, yargının sorunlarını ele aldıklarını bildirdi.

Gerçeker görüşmede, yargının sorunlarının, sıkıntılarının gündeme geldiğini, Erdoğan'a sorunları ilettiğini ifade etti. Gerçeker, ''Hukuki tartışmalara girmedik. Olağanüstü bir şey yok'' dedi.

Anayasa değişikliğine ilişkin daha önce dile getirdiği görüşlerini Başbakan'a aktardığını söyleyen Hasan Gerçeker, Yargıtay binasıyla ilgili sıkıntıları da dile getirdiğini belirtti.

BAŞBAKAN KUMLU'YU KABUL ETTİ
Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'yu kabul etti.

Kumlu, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'a, 1 Mayıs'ın tatil edilmesi dolayısıyla teşekkür ettiğini, Taksim'in kutlamalara açılmaması konusunda da ''açılsaydı daha iyi olurdu'' dediğini söyledi.

Kumlu ayrıca Erdoğan'a, kamu kesimi toplu sözleşme görüşmelerinin bir an önce bitirilmesi konusundaki dileklerini ilettiğini belirtti.

Hak-İş'in bir süredir orman, gıda ve yerel yönetimler iş kollarında ''haksız'' bir şekilde Türk-İş'e bağlı sendikaların üzerine geldiğini savunarak, bu konuda bazı yöneticilerin işçilere ''baskı yaptığını'' Erdoğan'la paylaştığını kaydetti.

Kumlu, Taksim konusundaki değerlendirmelerinin sorulması üzerine, Erdoğan'ın, ''provokasyon endişesini'' dile getirdiğini bildirdi.

Erdoğan'ın, Taksim'in miting alanı olmadığını, miting alanlarının Kazlıçeşme, Kadıköy ve Çağlayan olduğunu söylediğini aktaran Kumlu, Başbakan Erdoğan'ın, buraya izin verilirse siyasi partilerin ve derneklerin de benzer taleplerde bulunabileceğini söylediğini belirtti. Kumlu, Erdoğan'ın, bu konuda ''inatlaşma'' gibi bir düşünceleri olmadığını paylaştığını da ifade etti.