Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen GENÇDES 2017 projesi lansmanına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Binali Yıldırım, övgüyle söz ettiği GENÇDES projesi için "Bu projeden beklentimiz büyük" dedi. 

Anayasa değişikliğiyle seçilme yaşının 18'e düşürülmesine yönelik eleştirilere yanıt veren Yıldırım, "Ben anlamıyorum CHP neden karşı çıkıyor. Gençlerin CHP'ye bir zararı mı var? CHP'nin kafası yaşlanmış" diye konuştu.

Yıldırım anayasa değişikliğine yönelik rejim değişikliği eleştirilerinin de abartılı olduğunu söyleyerek 2007 cumhurbaşkanlığı seçimindeki 367 krizini hatırlattı ve "Bu değişikliğin sebebi CHP" ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Bu projeden beklentimiz büyük. Gençlerimizin kültüre ve sanata katılımı artacak. GENÇDES projesi bizim üzerine titrediğimiz bir proje. Gençlerimiz çeşitli imkansızlıklar nedeniyle gerçekleştiremedikleri projeleri hayata geçirecek. Biz hükümet olarak onların her zaman yanında olacağız, her zaman destek vereceğiz. GENÇDES adı üstünde gençlere destek projesi. 2017 yılında 54 milyon TL tutarında kaynak ayırıyoruz. Müzik alanındaki projeleri de destek kapsamına aldık. Gençlerimize bir kez daha kültür sanatın çeşitli dallarında kafa yormaya davet ediyorum.

Bu projelerin gençlere yönelik olarak üretilmeleri esastır. Gençlerimizin kültür ve sanata ilgili büyük ve her geçen gün daha da artıyor. Bir ülke sadece büyük yatırımlarla, hastanelerle, havaalanlarıyla gelişmiyor. Bütün bu adımları atarız ama insan kalitesini geliştiremezsek kurduğumuz yapılar atıl kalır. Çünkü her türlü teknolojiyi kullanan nihayetinde insandır. Bizim çalışkan kültürlü, etkin aynı zamanda olgun yetişmiş insan kaynağına ihtiyacımız var.

"ÖRNEK BİR PROJE"

Gençlerimizin hem bilgili hem donanımlı yetişsinler istiyoruz. Biz gençlerimizin insani değerlerini ahlaklarını yitirmesinden iyiye ve güzele yönelsinler istiyoruz. 15 yıldır gerçekleştirilen projelerle gençlerimizin yolunu açmaya devam ediyoruz. 2002 yılından bu yana gençlerimize destek olmak için her alanda büyük bir gayret içerisindeyiz. GENÇDES projesi sembolik değeri çok yüksek olan örnek bir projedir.

Büyük eserlerin önü açılacak, nice sanat ürünleri ortaya çıkacak. Ben karnemi aldığımda babam diğer notları bırakır, resim, müzik, beden yüksek görünce ne kadar lüzumsuz işlerle uğraşıyorsun oğlum derdi. Müzikle, resimle topla neden vakit geçiriyorsun derdi. Neden? O köyde büyümüş, işin sanatsal tarafına vakit ayıracak imkanı olmamış. Çalışmak, çalışmak sonra dünyadan göç etmek. Ama artık önümüzde çok güzel günler var. Artık çocuklarımız aynı zamanda sanat öğreniyor.15 yılda 140 müzenin bakımı ve onarımı yapıldı. Şimdi artık insanlar özel müze açıyor. Bin 400 projeye önemli ölçüde maddi destek sağlandı.

"GENÇLERİN CHP'YE ZARARI MI VAR?"

Bugüne kadar 'Gençler seçsin ama seçilmesin' dediler. Gençlerimiz bugüne kadar sandığa gidip oy verdiler ama ülkelerine hizmet etmek için aday olamadılar. Yeni anayasa değişikliğiyle seçilme yaşı 18'e düşüyor. Ben anlamıyorum CHP niye karşı çıkıyor Gençlerin CHP'ye bir zararı mı var CHP'nin kafası yaşlanmış. CHP dünde kalmayı tercih ediyor. Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni bir gün, yeni şeyler söylemek lazım.

"YAKIŞIYOR MU ATATÜRK'ÜN PARTİSİNE"

Anayasa değişikliğini çok abartıyorlar. 'Efendim rejim değişiyor, kıyamet kopuyor, memleket elden gidiyor.' Kim söylüyor HDP ayağını kaldırıyor, CHP onun yerine basıyor, biri ayağını kaldırıyor biri aynı yere basıyor. Mecliste de bunu yaptılar. Belli ki sokakta da 'hayırcılar' korosuna katılacaklar. Peki ey CHP, ey Atatürk'ün partisi, ey milli şef İnönü'nün partisi, ne hallere düştün. Ülkeyi bölenlerle kol kola girmek yakışır mı Atatürk'ün partisine? Millet her şeyi görüyor.

"DEĞİŞİKLİĞİN SEBEBİ CHP"

Bu değişikliğin sebebi CHP'dir. 2007'de millet iradesine karşı durdu, cumhurbaşkanını seçtirmedi, icatlar ortaya koydu, millet 'Sen mi seçtirmeyensin, ben seçiyorum.' dedi, cumhurbaşkanını kendi seçti. Şimdi yaptığımız iş, orada yarım kalan işi tamamlamak. Bunun dışında bir şey yok. Anayasanın özü budur. Başkanını, cumhurbaşkanını kendi seçiyorsa yetkilerini de o verecek, sorumluluğu da o verecek. İki sandık arasında görevi verecek, hesabı da soracak. Olay bundan ibaret. Kimse abartmasın. Ne rejim derdi var ne de Türkiye'nin bölünme kaygısı var. Aksine cumhurbaşkanlı hükümet sisteminde ülke bütün mezhepleriyle, meşrepleriyle herkes daha çok kucaklaşacak, daha çok kaynaşacak, milli irade daha da hakim hale gelecek."