Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da, Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi içerisindeki Ahi Evran Camisi'nde kıldığı cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin, Adalet Bakanlığının terör, çocuk ve kadın istismarları dışında 10 yılın altında mahkumiyeti kalanların açık cezaevine alınması kararının "af" tartışması başlattığı yönündeki sorusu üzerine "Af nasıl olur Af, eğer diyelim ki 10 yıl cezan var tamamen salıverilirsin af olur veya 10 yıl cezayı 3 yıla indirirsin bu da af olur değil mi Ama burada cezanın süresi değişmiyor cezanın şekli değişiyor. İnfaz şekli değişiyor, kapalıdan açığa geliyor" diye konuştu.

Cezaevlerinde pek çok iş kolunda faaliyet gösterildiğini ifade eden Yıldırım, "Mahkumları meşgul etmek bir yandan da ceza infaz kurumuna bir akar sağlamak için çalışıyorlar" dedi.

Terörle mücadeleden dolayı cezaevlerinde yer sıkışıklığı olduğunu dile getiren Yıldırım, "O yüzden organize suçlar, terör suçları, istismar gibi önemli suç grupları dışında disiplin suçlarına benzer suçları işleyen ve bundan hüküm giyen mahkumları kapalıdan açığa alıyorlar. Bundan geri kalan kısmını açıkta tamamlayacak. Bu açık cezaevindeyken bir yanlış içerisinde olursa bu hakkı kaybediyor, tekrar bir önceki konumuna geliyor. Durum bu" ifadelerini kullandı.