Başbakan’dan TOBB’a boykot

Başbakan Erdoğan TOBB'a boykot uygulamış; 'Arkadaşlarıma davet ettikleri zaman o odada gidip konuşmayacaksınız dedim.'

Haberler 30.08.2010 - 15:46

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Birer işçi alın’ önerisini redden TOBB’a ( Odalar ve Borsalar Birliği) boykot uyguladığını anlattı. Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında şunları söyledi;

“Şimdi biz TÜSİAD ile bu konuları görüştük. Görüştüğümüzde çok farklıydılar, daha önce yaptıkları çalışma var. Daha sonra bunların bir sessizliğe bürünmüş olmaları, farklı açıklamalar yapmaları rahatsız edici.

Ekonomik Sosyal Konsey’e o zaman biz sizi niye koyuyoruz? Siz talep ettiniz, biz sizi anayasal güvence altına alıyoruz. Peki yarın ‘evet’ oyu çıktığı zaman siz hangi yüzle gelip de buradaki çalışmalara katılacaksınız? Bana işte ‘çatımın altında CHP’liler de var, şu da var, bu da var’. Tamam da o zaman bununla ilgili görüşmeleri bizimle yapan sizlerdiniz. Bertaraf olmak, yok etmek, bu anlayışlar yanlış. Bu sadece koltuğunda oturmak, tribünde oturmak, oradan izlemek, yani bu anlamdadır.

(Patronların kâr ettikleri halde işçi çıkardıklarının belirtilmesi üzerine) İsim vermeyeceğim, gerek yok, ciddi manada kırgınım, çünkü çok yanlışları olmuştur, hiç dürüst davranmamışlardır, tamamen ideolojik davranmışlardır. Ve ben bazı arkadaşlarıma, ‘kesinlikle davet ettikleri zaman o odada gidip konuşma yapmayacaksınız’ dedim.

Bunu da dedim. Niye? Yani bizi kalkıp da bir hükümeti siz enayi yerine koyamazsınız. Hesapları iyi yapalım biz bu kadar teşvikse teşvik, primse prim bu destekleri veriyoruz. İşte buyurun bakın şimdi tablo ortada. ‘Kazandık’ diyor. ‘Biz hiçbir zaman şöyle de demedik, böyle de demedik’. Yani biz ‘teğet geçecek’ dediğimiz zaman o odanın ilgilileri çıktılar, bizimle istihza (alay) ettiler..”

Erdoğan, ‘evet’ görüşü açıklamadıkları için TOBB ve TÜSİAD’ı referandum propagandası yaptığı meydanlarda da hedef alıyordu. Başbakan, TÜSİAD ve TOBB heyetleriyle yaptığı görüşmelerde, pakete destek isteyip umduğu desteği bulamayınca eleştirilerinin dozunu da artırmıştı. Başbakan TÜSİAD’a da ‘Bitaraf olan bertaraf olur’ diye seslenmişti. TOBB ile hükümet arasındaki gerilim ‘birer işçi alın’ önerisine TOBB’un kendi içinde anket yaparak ‘Olmaz’ yanıtı vermesiyle gerilmişti.

Sayfa Yükleniyor...