Not: Bu yazı filmdeki önemli gelişmelerden bahsetmektedir. İzledikten sonra okumanız tavsiye edilir.

En İyi Yabancı Film Oscarı ile birlikte birçok festivalden ödülle dönen bu yılın yıldız filmlerinden Searching for Sugar Man, şaşırtıcı ve etkileyici bir hikayenin daha doğrusu adamın peşinden gidiyor. 60’ların sonunda bir barda keşfedilen Rodriguez’in kendi kuşağının en büyük sanatçılarından biri olacağına inanan yapımcılar ona bir albüm kaydediyor ama bu albüm sonrasında Rodriguez ortadan kayboluyor. Sahnede kendini yakarak intihar ettiği bile söyleniyor. Rodriguez’e gerçekten ne olduğu bilinmiyor. Diğer yandan Amerika’da kimsenin umurunda bile olmayan Rodriguez, Güney Afrika’da bir özgürlük simgesine dönüşüyor.

Peki, dünyanın en büyük müziyenlerinden biri olarak gösterilen Rodriguez’e gerçekte ne oluyor? Bu sorunun peşinden gidiyor yönetmen. Aslında filme adını da veren şarkı, Sugar Man her şeyin başlangıcı. Ama, araştırma derinleştikçe hikaye de bambaşka bir yere evriliyor. Uzun yıllar süren bir çalışmanın ardından çekilen belgesel, kurmaca unsurlarını kullanmadan merak uyandırdığı gibi son ana kadar anlatımını dinamik tutmayı da başarıyor. Rodriguez’in hikayesi zaten yeterince ilgi çekiciyken yönetmen Malik Bendjelloul, ilk filminde küçük dokunuşlar ve doğru tercihlerle dört başı mamur bir iş çıkarıyor ortaya.

Bendjelloul, Rodriguez’in hikayesinde ‘değeri bilinmeyen’ ve ‘kaybeden’ tanımlamalarının karşısına da başka bir şey koyarak anlatımını bunun üzerine kurmayı başarıyor. Rodriguez’i değeri bilinmemiş bir efsane olarak gösterip geçmişe ağıt yakmıyor yönetmen. Tam tersine onun seçtiği hayatın değerini yani bunun bir seçim olduğu gerçeğini gösteriyor.

Bendjelloul, anlatımda masalsı bir atmosfer yaratsa da karşımızda bir dedektiflik ve gazetecilik hikayesi de var. Hem yönetmenin kendi bakışı, hem Rodriguez’i arayanların bakışı üst üste biniyor ve filmin çekimleri hikayenin katmanlarını da oluşturmuş oluyor.

Filmi çekerken Bendjelloul’un parasının tükendiği hatta bazı çekimleri yokluktan cep telefonuyla yaptığı biliniyor. Bu bilgi çoğu film için (özellikle kurmaca ise) hiçbir anlam ifade etmeyebilir ancak Searching for Sugar Man’i izlediğinizde belgeselin ruhuna uyan bu çekim hikayesinin Rodriguez’in hikayesine yakıştığını düşünmemek mümkün değil.

Bendjelloul, mite dönüşen bir adamın hikayesini belgelerken yeniden mit yaratmaya çalışmıyor. Belgeselini Rodriguez’in hikayesinin parçası yapıyor. Bu da yeterince etkileyici. (Yer Gösterici)

YENİ SİNEMA DERGİNİZ