Baydemir’den Çiçek’e ayetli yanıt

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir “Bayrak ve özerklik” sözleri nedeniyle kendisine “Organları yer değiştirmiş” diyen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’e "Taha Süresi’nin 71. Ayeti'ni okumasını" önerdi.

04.08.2010 - 12:02

Baydemir’den Çiçek’e ayetli yanıt

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir “Bayrak ve özerklik” konusundaki sözleri nedeniyle kendisine “Organları yer değiştirmiş” diyen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’e "Taha Süresi’nin 71. Ayeti'ni okumasını" önerdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Tunceli’deki konuşması nedeniyle hakkında inceleme başlatılmasıyla ilgili olarak gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Baydemir, 6 yıllık belediye başkanlığı görevi süresinde en çok mesai yaptıkları bakanlığın İçişleri Bakanlığı olduğunu söyledi.

Baydemir, ''Temenni ederdim ki daha çok Bayındırlık, Çevre, Turizm Bakanlığı ile çalışalım. Ama maalesef Diyarbakır'a gelecek ilk müfettişlerimiz değildir ve öyle görünüyor ki gelecek olan son müfettişlerimiz de olmayacak” dedi.

Baydemir, şöyle konuştu: “Eğer bir özeleştiri vermek gerekiyorsa bugüne kadar bu yalınlıkta konuşmamamdır. Eğer bir özeleştiri isteniyorsa bence bu konuda istenmelidir.

Evet, Kürt sorununun çözümü budur. Lafı daha fazla da dolandırmanın anlamı yoktur. Bence Kürk halkına da, kardeşlerimize de, kamu otoritelerine de birbirimize karşılıklı açık, samimi ve dürüst olmamız lazım.''

Herkesi fikirlerini söylemeye çağıran Baydemir, “Varsa başka bir öneriniz demokratik özerklik değil de 'başka öneriyle akan kanı durduracağım' derseniz buyurun biz sizi dinlemeye hazırız. Ben dinlemeye hazırım” dedi.

ÇİÇEK'E YANIT
Baydemir, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in kendisi için “Organları yer değiştirmiş adam yerli yersiz konuşmuş yine" söylediğinin hatırlatılması üzerine ise BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gerekli cevabı verdiğini ifade etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 31 Temmuz’da düzenlenen, ''Kürt sorunuyla muhataplık konusu ve demokratik özerklik'' isimli panelde "Ay yıldızlı bayrağımızla sarı kırmızı yeşil bayrağımız dalgalansa ne olur?" demişti.

Bu sözlerin ardından İçişleri Bakanlığı, Osman Baydemir hakkında inceleme yapmak üzere iki mülkiye başmüfettişini görevlendirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...