Baykal: 'Askere sivil yargı' yargıya taşınacak

Askere sivil yargı yolu açan yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyleyen CHP lideri Deniz Baykal ''Asgari bir hukuk kültürüne sahip olan herkesin Anayasa'ya aykırı olduğunu görmemesi mümkün değildir" dedi.

Anadolu Ajansı 11.07.2009 - 17:19

Baykal: 'Askere sivil yargı' yargıya taşınacak

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 29 Mart'ta seçim kazandıkları yerlere yaptığı ziyaretler çerçevesinde Nallıhan'ın Sarıyar beldesine gitti. Sarıyar Meydanı'nda vatandaşlara seslenen Baykal, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı askere sivil yargı yolunu açan yasayı Pazartesi günü görüşeceklerini belirterek, ''Anayasa Mahkemesine başvuru yapmak için gereken grup kararını orada alacağız. Bu bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor'' dedi.

Baykal, gerçeği ortaya koymaya değil, gerçeği kapatmaya, saptırmaya, saklamaya yönelik tartışmalar yapıldığını savunarak şunları kaydetti: ''Asgari bir hukuk kültürüne sahip olan herkesin bu yasanın Anayasa'ya aykırı olduğunu görmemesi mümkün değildir. Bu kadar açık bir gerçeğin dahi gizlendiğine tanık olduk. Koca koca siyasetçiler, koca koca adamlar, nasıl bunları söyleyebilirler? Anlamak mümkün değil.

Şimdi de 'aman Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayın, Anayasa Mahkemesi'ne başvurursanız, sizi şöyle suçlarız, böyle suçlarız' diye kampanya yapıyorlar. Çok şaşırtıcı bir manzara. Yani Türkiye'de demokrasi adına mücadele ettiğini söyleyenler, Anayasa'ya saygıyı bir kenara atmamızı resmen talep ediyorlar.''

Baykal, ''CHP olarak görevimizi yapacağız. Bu tartışmanın, en yetkili merci olan Anayasa Mahkemesi'nde sonuçlanmasını sağlayacağız'' dedi.

Düzenlemenin Avrupa Birliğinin talepleri doğrultusunda getirildiği iddiasının tamamen gerçeklerden kopuk olduğunu belirten Baykal, "Ne katılım ortaklığı belgesinde vardır, ne ilerleme raporlarında vardır. Hiç böyle bir zorunluluk yok'' diye konuştu.

Baykal, "Bu yasanın altında yatan anlayış, medyayı susturmak için o bilinen çabaların sergilenmesine yol açan anlayıştır. Muhalefetini sürdürmeye çalışan basın organlarını yıldırmak için sergilenen manzara, herkesin bildiği olaylar bunlar. Bunun altında demokrasiye, muhalefete yönelik hazımsızlık var" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...