Baykal: Avrupa’nın kendisini sorgulaması lazım

CHP Genel Başkanı Baykal İsviçre'de minare inşaatının yasaklanması kararıyla ilgili olarak Avrupa’nın kararı sorgulaması gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 01.12.2009 - 18:08

CHP lideri Deniz Baykal partisinin grup toplantısında İsviçre’deki referandum sonucuyla alakalı olarak, “Bunu Avrupa'nın kendisini sorgulaması, bizim de Avrupa'yı ve kendimizi sorgulamamız için bir önemli çıkış olarak görmemiz gerekir” dedi.

Bu kararın çıkabiliyor olmasının ''Avrupa'nın İslamiyete karşı bakışını, duruşunu sorgulama mecburiyetini getirdiğini'' belirten Baykal sözlerini, “Avrupalı yetkililerin Türkiye ile ilgili son zamanlarda yaptıkları açıklamalara dikkat edin. Göreceksiniz en fazla (Müzakerelere devam edilmesini destekliyoruz) diyorlar. Niye? Çünkü müzakerenin ucu açık. Çünkü müzakerenin sonunun tam üyelikle sonuçlanacağı garanti değil. Yeter ki sen müzakere havucunun peşinde yürümeye devam et. Hiç kimse (Tam üye olacak) diyemiyor. Bu kabul edilebilir bir manzara değildir. Türkiye'yi bu zihniyetteki bir topluluğun üyesi haline dönüştürmek hiç bir şekilde mümkün de olmaz kolay da olmaz.

Avrupa, Türkiye'ye karşı tutumunu ciddi şekilde değiştirmek ve Türkiye'yi kendi inançlarıyla, kimliğiyle tam üye olarak alma sürecini inandırıcı şekilde başlatmalıdır.

Dicle, Fırat sularını uluslararası yönetime bırakmayı kabul etmemiz halinde çevre başlığının açılıp kapanmasını kabul edeceklermiş. Türkiye'yi istedikleri noktaya kolayca taşınabilir bir ülke olarak mı görüyorlar? Maalesef öyle bir iktidar var ki Türkiye'de, böyle bir şeyin mümkün olmadığını anlatmaları yerine, bunun olabileceğini kanıtlamaya çalışıyor.

Bütün dünyanın zaten suçlamakta olduğu İsrail'in Gazze'deki insanlık anlayışını inkar eden uygulamalarına tepki göstermek yetmez. Şimdi burada da İsviçre'ye ve AB'ye de aynı tepkiyi göstermek lazımdır” diyerek sürdürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...