Baykal: Cumhurbaşkanı'nı Meclis seçsin

Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesine olanak sağlayan yasa değişkiliğinde sonra, görev süresi yeniden gündemde. CHP lideri Baykal ile Başbakan Yardımcısı Arınç konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

30.09.2009 - 19:38

Baykal: Cumhurbaşkanı'nı Meclis seçsin

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 7 yıl mı yoksa beş yıl mı olacağı tartışmasına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bence yedi yıl olmalı" dedi. CHP lideri Deniz Baykal ise, tartışmaya farklı bir boyut getirerek, eskiden olduğu gibi Meclis’in seçmesini istedi.

Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesine olanak sağlayan anayasa değişikliğinden sonra Cumhurbaşkanı’nın görev süresi yedi yıldan beş yıla indi. Ancak eski Anayasa hükmüne göre Meclis tarafından seçilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin yedi mi yoksa beş yıl mı olacağı tartışılıyor.

BAYKAL: MECLİS SEÇSİN
Konu, CHP'nin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da gündeme gelirken, Deniz Baykal, tartışmaya farklı bir boyut getirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eski yönteme dönülmesini gündeme getiren Baykal, "Cumhurbaşkanı’nın Meclis tarafından seçilmesine destek veririz" dedi.

ARINÇ: 7 YIL OLMALI
Sürenin bir defalık yedi yıl olması gerektiğini ancak genel görüşün farklı olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Müktesep hak olmaz diyen bir hukukçu kesimi de var ve dört ve beş yıl diyorlar. Benim görüşüm azınlıkta kalıyor. Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin bir kanun taslağını görüştük ama bu sorunun cevabı orada yok. Bunun cevabının Anayasa da olması gerektiğini düşünüyorum. Ben genel olarak beş yıl gibi bir konsensüs sağlandığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Konunun, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesinin esaslarını belirleyen yasa tasarısının görüşmeleri sırasında Meclis'te yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...