Gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kendisiyle ilgili sözlerine yanıt verdi.

Baykal, şöyle konuştu:

İlişkili Haberler


''Üzüntü verici tabii. Polemiği söylemiyorum, o şaşırtıcı değil. Sayın Arınç'ın bildiğimiz üslubu. Ama suikast iddiası gerçekten üzüntü verici. Asıl kaygı verici olan Türkiye'deki ortamın artık her gün böylesine garabetlerin yaşandığı bir hale dönüşmüş olması. Ve umarım en kısa zamanda üzerine gidilir, konu aydınlatılır. Elbette bu bizim hiçbir tereddüt göstermeden, inançla, kaygılıyla, üzüntüyle karşıladığımızı ifade edeceğimiz bir durum.

Hükümetin bu işi polemiklerle idare etme anlayışı içinde, halbuki konunun polemiğe tahammül eder bir tarafı yok, ciddi bir mesele. Türkiye'de gerçekten kabul edilemez, olağan dışı işler oluyor. Bu olağan dışı işler konusunda Hükümet sergilemesi gereken güven verici, doğru tavrı sergilemiyor. Bazen kendisi bu olayları saptırmanın öncüsü rolünde ortaya çıkıyor. Olmadık teoriler izah ediyor, olmadık suçlamalar yapıyor. Siyasi sürtüşme, siyasi tartışma kaldırır tarafı yoktur. Bir an önce buna son vermek lazımdır. Hukuku işletmek lazımdır.

Arınç, gelişmeleri kamuoyumuzdan önce bilme noktasında olan iç çekirdeğin bir parçası. Ben şaşırmam. Benim değerlendirmemi biliyorsunuz, Türkiye'deki bu olayların arkasında bunu yönlendiren bir karargahın olduğudur. O karargahın çoğu kere bu planlamaları yaptığı, bunları ortaya koyduğu, belgeleri çıkardığıdır.

Bir süre önce, 'Yarın ne Danıştay ne Arınç kalır, büyük olaylar olacak' demişti. Gerçekten büyük olaylar oldu. Gerçi o olaylar fos çıktı ama ortalık bir karıştı. Neyin ne zaman, ne olacağını biliyor.''