Belge 3 ayrı mercek altında

İrticayla Mücadele Planı'nın sahte olup olmadığını belirleyecek temel nokta, Albay Dursun Çiçek'in imzası olacak. Ancak iki kritik inceleme daha düğümü çözecek.

NTV Haber 18.06.2009 - 13:58

Belge 3 ayrı mercek altında

Türkiye, 'İrticayla Mücadele Planı' adlı belgenin sahte veya gerçek olup olmadığını merak ediyor. Düğümü çözecek kriminal inceleme, Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından yapılıyor.

Belgenin sahte olup olmadığı konusunda temel belirleyici nokta, Albay Dursun Çiçek'in imzası olacak.

Belge İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan, polisin elde ettiği şekliyle ve Taraf gazetesinin yayımladığı şekliyle Genelkurmay'a geldi. Ancak her iki belgenin de fotokopi olduğu söyleniyor.

Genelkurmay askeri savcılığının belge üzerindeki kriminal incelemesinde şu noktalara bakılması bekleniyor.

İMZA
Eğer belge orijinal değil fotokopi ise imzanın sahte olup olmadığının tespiti çok zor. Çünkü ıslak imzada, yazı derinliği, karakter, açılar gibi belirleyici ipuçları daha kolay tespit edilebiliyor. Fotokopide ise ıslak imza gibi kesin sonuç verilmese dahi kriminoloji uzmanları bir kanaate varabiliyor.

BİLGİSAYAR İZİ
Belgenin hangi bilgisayarda yazıldığının tespiti için yapılıyor. Bunun için ilgili dairenin tüm bilgisayarlarının incelendiği, hard disclerindeki tüm bilgilere bakıldığı biliniyor.

ASKERİ YAZIŞMA USULLERİ
Genelkurmayın iç yazışma usulleri, gerek kullanılan kelimelerden, gerek ifadelere kadar çok kesin kurallara bağlı. Üslup yazana göre değişmiyor. Her kelime, her ifade kullanılmıyor.

Genelkurmay Başkanlığı, bir kaç yıldır belge sızması ve sahte belge olaylarına karşı bir dizi önlem almıştı. Bu önlemler arasında imza yerine kod kullanılması, özel mürekkep ve kağıt kullanılması, belgelere sadece ilgili birimin bildiği özel işaret, kelime, harf konulması, hatta bilerek bazı yanlışlıklar yapılması bulunuyor.

Şu anda tartışılan belge benzeri çalışmalar, sadece bir albayın imzasıyla yapılmıyor. Şube Müdürü, Daire Başkanı, J başkanı sırasıyla giden bir sıra var. Belgelerde bunların da imzasının bulunması gerekiyor. Bu belgede o imzaların tamam olup olmadığına bakılacak.

Bütün bu incelemelerden sonra askeri savcılık bir kanaate varacak.

Sahte belge için TÜBİTAK'tan cihaz

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...