NTV

Bir yıl daha sınır ötesi

Türkiye

Meclis Genel Kurulu’nda hükümete verilen sınırötesi operasyon yapma süresinin 1 yıl daha uzatılmasını öngören tezkere 452 oyla kabul edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla hükümete verilen sürenin, 17 Ekim 2009 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi kabul edildi.

İlişkili Haberler


TBMM Genel Kurulu'ndaki oylamaya, 475 milletvekili katıldı. 452 milletvekili tezkereye kabul oyu verirken, 23 milletvekili ret oyu kullandı. Ret oyu verenler DTP'li vekiller ve Ufuk Uras.

Genel Kurul'da hükümet adına söz alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tezkerenin önemine dikkat çekerken, siyasi ve diplomatik alanlarda önemli adımların atıldığını söyledi.

Davutoğlu, askeri caydırıcılığın mutlaka masada olması gerektiğini ifade ederken, bundan sonraki nihai hedeflerinin tezkere olmadan sorunun çözlümesi olduğunu belirtti. Davutoğlu, demokratik açılım yolunda atılacak adınların önemli olduğunu da dile getirdi.

'DEVLET İÇİNDE DEVLET"
Muhalefet de Genel Kurul'da eleştirilerde bulunurken, MHP adına söz alan Deniz Bölükbaşı, "Barzani'yi uluslararası meşruiyete getiremeyen hükümet onun çizgisine geldi" derken, CHP adına da Onur Öymen, demokrratik açılım ve terör alanındaki açılımları eleştirdi. Öymen, 'açık açık devlet içinde edevlet kurulmaya çalışılıyor' dedi.

DTP'li Gülten Kışanak da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e seslenerek, 'bu ölümlerin vebali başkomutan olarak size aittir' şeklinde konuştu.