'Bize 1001 gece masalı anlatmayın'

Dün akşam Mustafa Balbay'ın tutukluluğunun 1001. gününde gazeteciler "Bize 1001 gece masalları anlatmayın" sloganıyla Taksim'den Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü.

02.12.2011 - 13:07

'Bize 1001 gece masalı anlatmayın'

Ahmet ve Nedim'in Gazeteci Arkadaşları (ANGA), Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay ve Özgür Gündem gazetesi yazarı Cengiz Kapmaz için, Balbay'ın tutukluluğunun 1001. gününde Taksim'de düzenledikleri meşaleli yürüyüş ile özgürlük istedi.

Taksim Meydanı'nda dün 19.30'da biraraya gelen ANGA ve destekçileri, meşaleler ile Galatasaray'a yürüdü. Yürüyüş sırasında tüm tutuklu gazetecilerin fotoğrafları ve geçtiğimiz günlerde KCK operasyonları sırasında baskın düzenlenen Özgür Gündem gazetesi taşındı.

Yürüyüş sırasında "Özgür basın, özgür toplum", "Dokunan yansa da dokunacağız", "Balbay çıkacak yine yazacak / Cengiz çıkacak yine yazacak", "Çeteler mecliste gazeteciler hapiste" sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından söz alan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Alper Turgut, "İşini yapmaya çalışan gazeteciler, ya Ergenekon’un ya Devrimci Karargah’ın ya da KCK yapılanması içinde gösteriliyor" dedi. Mustafa Balbay’ın 1001 gündür tutuklu olduğunu hatırlatan Turgut, son tutuklanan gazeteci Cengiz Kapmaz’ın da derhal serbest bırakılmasını talep etti.

"Tüm tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" diyen Turgut, gazetecilerin özgürce mesleklerini icra edemediği bir memlekette korku ikliminin dağılmasının mümkün olmayacağını söyledi. Öte yandan 26 Aralık’ta ikinci duruşması görülecek Oda TV Davası’nda olacaklarını söyleyen Turgut, "Bu dava ne kadar uzatılırsa uzatılsın, kamuoyunun ilgisi ne kadar dağıtılmaya çalışılırsa çalışılsın arkadaşlarımızın, gazetecilerin yanında olmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

'ÖZGÜR BASINA DOKUNAN YANAR'
Açıklamanın ardından konuşan Cumhuriyet gazetesi yazarı Şükran Soner, "Yargısız infazlarla terör suçlusu gösteriyorlar. Tek bir terör suçlusu yok. Demokrasiyi yeniden demokrasi yapalım. Dayanışma içinde olmalıyız. Binbir gece masallarına boyun eğmeyeceğimize olan inançla yargısız infazlara karşı direneceğiz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...