Birleşik Arap Emirlikleri Telekomünikasyon İdaresi yaptığı açıklamada, Blackberry'nin yapımcı firması Research in Motion'la (RIM) görüşmelerin 'olumlu' sonuçlandığını bildirdi. Firmaysa, görüşmelerin detayını açıklamıyor.

İlişkili Haberler


Telekomünikasyon İdaresi, Blackberry tarafından verilen hizmetlerin artık 'Birleşik Arap Emirlikleri'nin güvenlik ihtiyaçlarıyla uyumlu' olduğunu söyledi.

Daha önce yapılan bir açıklamada, Blackberry tarafından kullanılan ağ şifreli olduğu ve veriler yurtdışında depolandığı için, cihazın 11 Ekim'de yasaklanacağı duyurulmuştu.

RIM ise başından beri Blackberry hizmetlerini denetleme gücünü artırmak isteyen ülkelerin talepleri doğrultusunda değiştirmeyeceğini söylüyordu. BBC Türkçe servisinin haberine göre şirket, Telekomünikasyon İdaresi ile yapılan görüşmelerin detaylarını açıklamayacağını belirtti.

Şirket adına yapılan açıklamada "Yasal erişim meselelerine Ağustos ayında kamuya açıkladığımız temel prensipler çerçevesinde ve uluslararası olarak yaklaşmaya devam ettiğimizi onaylıyoruz" dendi.

Hindistan ve Suudi Arabistan da cihazın veri depolama yönteminden şikayetçi. Her iki ülke de benzer yasaklar uygulayabilecekleri uyarısında bulunmuştu.