Blackberry yasağına 2 ay erteleme

Hindistan'da hükümet, mesajlaşmayı kontrol edemediği Blackberry telefonlarına getirmeyi planladığı yasağı iki ay erteledi.

Haberler 31.08.2010 - 09:56

Blackberry yasağına 2 ay erteleme

İstihbarat birimleri vasıtasıyla telefonlarından gönderilen mesajları izlemek isteyen ancak Blackberry'lerdeki özel yazılım ve sunucu servisi yüzünden bunu başaramayan Hindistan hükümeti, bu telefonları yasaklama kararı öncesinde şirketin önerilerini değerlendireceğini duyurdu.


Blackberry üzerinden gönderilen elektronik postalar ve anlık iletiler, şifrelendiği için izlenemiyor. Telefonların üreticisi Kanadalı Resarch in Motion (RIM), yasak tehdidi üzerine bu ülkenin iletilere "yasal erişimini" desteklediğini açıklamıştı. Ancak şirket, ülkelerle "özel" anlaşmalar yapmadığını savundu.

RIM, "güvenlik kurumlarının yasal erişim hakkının desteklenmesine odaklanacak" ve diğer telekom şirketlerinin üyelerinin de temsil edileceği bir kurul oluşturmayı önerdi. Şirket, söz konusu kurulun şifreleme teknolojisinin kötü amaçla kullanılmasının önlenmesine yönelik kurallar geliştirilmesi için Hindistan Hükümeti'yle birlikte çalışacağını kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Lübnan ve Cezayir gibi Hindistan da, Blackberry telefonları ve altyapısının ulusal güvenliğe tehdit oluşturabileceğini söylüyor. Bu ülkelerde telefon kullanıcılarının mesajlaşmaları devlet kurumlarınca sınırsız şekilde izlenebiliyor.

SALDIRI ENDİŞESİ
BBC Türkçe servisinin haberine göre Hindistan hükümeti, militanların bu haberleşme sistemini kullanarak, Mumbai'de 2008'de 166 kişinin ölümüne yol açan saldırıların benzerlerini gerçekleştirmesinden endişe ediyor.

Blackberry telefonları mesajları anında şifreleyerek Kanada ve diğer ülkelerdeki veri tabanlarına gönderiyor. Hintli yetkililer, terör ve diğer suç olaylarıyla mücadele için bu mesajları izleyebilmek ve şifreleri çözecek kodlara ulaşmak istiyor.

Ancak RIM, şirket ya da üçüncü kişilere şifreli bilgilere erişim imkanı verecek ve bir "ana anahtar" ya da "sistemin arka kapısı" olmadığını belirtiyor. RIM, başka şirketlerin de benzer şifreleme teknikleri kullandığına dikkat çekerek sadece Blackberry'ye yasak getirmenin haksız olacağını savunuyor.

Sayfa Yükleniyor...