Ahırkapı B7 demir bölgesine demirlemek üzere manevra yapan Sierra Leone bayraklı 85 metrelik ''Kayan 1'' isimli gemi, demirli vaziyette bulunan ''Slochterdiep'' ve ''Adria Blu'' isimli gemilere çarptı.

İlişkili Haberler


''Kayan 1'' isimli gemi, makine dairesinden ve 4 numaralı ambarından yara aldı. Geminin su almaya başlaması üzerine kaptan durumu yetkililere bildirdi.

Kazanın ardından bir kurtarma römorkörü ile 5 tahliye botu olay yerine sevk edildi.

KAPTANLAR GEMİYİ TERK ETMEDİ
Yabancı uyruklu oldukları bildirilen 10 personel, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tahlisiye botlarıyla gemiden tahliye edildi. Ancak 3 kaptan gemiyi terk etmedi.

Geminin sürekli hareket etmesi nedeniyle tahliye işlemi sırasında zorluk yaşandı.

Zeyport Limanı'na getirilen personelin sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

Mısır'dan gelen ve Ukrayna'ya giden kuru yük gemisindeki suyun tahliye edilmeye çalışıldığı, bunun başarılması halinde geminin önce Tuzla Tersanesinde tamir edileceği, ardından da yolculuğuna devam edeceği bildirildi.

Ancak, 4 saat içinde gemideki suyun boşaltılamaması halinde, kaptanların da tahliye edilmelerinin gündeme geleceği ifade edildi.

ORAKÇI: BATMA TEHLİKESİ YOK
''Kayan 1'' isimli geminin batma tehklikesi bulunmadığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı, "Gemiyi en kötü ihtimalle karaya oturtup, daha sonra havanın durumuna göre müdahale edeceğiz" dedi.

Kıyıdan görülebilen geminin, sabit bir noktada durmadığı ve rüzgarın etkisiyle sürekli hareket halinde olduğu dikkat çekiyor.

Deniz Liman Şube Müdürlüğü Su Altı Grup Amirliği ile itfaiye ekipleri de ihtiyaç halinde müdahale etmek üzere kıyıda bekliyor.

SEFERLER İPTAL
Öte yandan, etkili olan lodos nedeniyle, Deniz Otobüsleri iç hat, Araba Vapuru hatları, Dış Hat Deniz Otobüsü ve Hızlı Feribot seferleri iptal edildi.

İptal edilen sefer programı şöyle:

Deniz Otobüsleri iç hatta; Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy hattı, Bostancı-Kabataş hattı, Avcılar seferleri, Sirkeci - Harem Araba Vapuru hattı.

Dış hat Deniz Otobüsü hattında; Kadıköy-Yenikapı-Bursa 18.30, Bostancı-Yenikapı/Bandırma 18.00, Bostancı-Yenikapı-Armutlutk-Armutlu 17.15, Yalova-Kartal 14.30, Bandırma-Yenıkapı-Bostancı 15.30, Bursa-Yenikapı-Kadıköy 15.30.

Hızlı Feribotta ise Pendik-Yalova 16.30, Yalova-Pendik 16.30, Yenikapı-Yalova 15.30, Yalova-Yenikapı 15.30, Pendik-Yalova 15.15, Yalova-Pendik 15.15, Pendik-Yalova 14.00, Yalova-Pendik 14:00.

Yarın da dış hat deniz otobüslerinde Armutlu-Armutluk-Yenikapı-Bostancı 08.00 seferi yapılamayacak.