'Bombalı aracın geldiği Suriye' sessiz

Suriye sınırında meydana gelen patlamaya ilişkin son açıklamalar, patlama bölgesine giden 3 bakandan geldi.

12.02.2013 - 01:48

'Bombalı aracın geldiği Suriye' sessiz

Suriye sınırında dün öğleden sonra meydana gelen ve 13 kişinin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine giden 3 bakan basın toplantısı düzenledi.


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yaczıcı, olayla ilgili yaptıkları incelemer sonunda basının karşısına çıktı ve üzerine vurgu yapılan; kamera kayıtlarında da görüldüğü belirtilerek, aracın kesinlikle Suriye tarafından geldiği oldu.

Açıklamalara göre, olayda 13 kişi hayatını kaybetti ve bunlardan 4'ü Türk vatandaşı (İlk açıklamarda bu sayı 3 olarak verilmişti) Patlamada 26 kişi yaralandı, 11 kişi yaralı taburcu oldu; 15 yaralının tedavisi sürüyor ve bunlardan 8’inin durumu ağır. Ayrıca hayati tehlikesi bulunan yaralılardan 3’ü de Türk vatandaşı.

İlk sözü alan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, olay yerinde incelemelerde bulunduklarını, brifing aldıklarını, yaralıları ve hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyeret ettiklerini belirterek, “Bu terör hadisesini kınıyor, milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

"ARAÇ KESİNLİKLE SURİYE’DEN GELDİ"
"Suriye istikametinden gelen araç, Cilvegözü Kara Hudut Kapısı'na 21 metre mesafede park ediyor ve bundan 20 dakika sonra patlama meydana geliyor" dedi.

"Aracın Suriye istikametinden geldiği ve Türk kayıtlarında olmadığı kesin" diyen Ergin, "Önemli bilgi ve bulgular elde edildi. Yakın bir zamanda sorumlularla ilgili daha geniş bilgi paylaşacak duruma gelinir" ifadelerini kullandı.

''SİVİL VATANDAŞLAR AÇIK HEDEF"
Bakan Ergin, bir basın mensubunun ''Saldırının belli bir hedefi var mıydı '' şeklindeki sorusu üzerine, ''Şu aşamada bu konuda bir şey söylemek için erken. Ama kamera kayıtlarında gözüken şu, giriş çıkış yapılan ve aracın park edildiği yerde yoğun bir trafik var ve orada yayalar var. Burada bir patlamanın olmasıyla çok sayıda can kaybının olacağı çıplak gözle görülüyor. Dolasıyla oradaki sivil vatandaşlar açık hedef. Orası güvenlik güçlerinin olmadığı ve sivillerin olduğu bir bölge. O açıdan hedef siviller gibi gözüküyor'' diye konuştu.

SURİYE TARAFINDAKİ YARALILAR
Patlama sonrasında Suriye tarafında da yaralıların kaldığı yönündeki iddiaları da yanıtlayan Ergin, şöyle konuştu:

''İstihbarat birimleri, güvenlik birimleri Suriye'nin Bab-el Hava bölgesindeki unsurlarıyla görüşerek olayın mahiyetini anlamaya çalışıyorlar. Tam Türkiye girişinde patlama gerçekleştiği için patlamanın Suriye kısmındaki bazı yaralılar Suriye tarafına geçirilmiş durumda. Orada bir miktar yaralı var. Ama oradaki yaralıların durumuna ilişkin de daha sonraki gelişmelere göre bilgi verebileceğiz.''

Ergin, aralarında Türk vatandaşının olup olmadığı yönündeki soruya da, ''Şu anda orada 8 yaralı olduğu şeklinde bilgiler var. Ama bunların milletine ilişkin bilgiler önümüzdeki saatlerde belli olacak'' dedi.

Bakan Ergin, patlayıcının cinsinin belirlenip belirlenmediği yönündeki soru üzerine de, ''Patlayıcının türüne ilişkin adli soruşturma esnasında olay yerindeki bulgular adli tıpta inceleniyor. Onlar ilerleyen saatlerde ya da günlerde sizinle paylaşılacaktır. Şu an için ilave bir bilgi yok'' diye konuştu.

GÜLER DE VURGULADI: SURİYE’DEN GELDİ
Daha sonra söz alan İçişleri Bakanı Muammer Güler de, "Araç kesinlikle Suriye tarafından geldi ve tam 14.17’de kameralarda görünüyor. Bu saatte park ediyor ve 20 dakika sonra da patlama meydana geliyor" dedi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, böylesine vahim ve 13 kişinin vefat ettiği bir olayın hemen akabinde gümrük kapıları ve ticaretle ilgili bir değerlendirme yapmanın çok anlamlı ve doğru olmadığını ifade etti.

Yazıcı, şunları söyledi:
''Ama bir beklenti var. Bu kapı önemli kapılarımızdan bir tanesi. Gümrüklü sahanın 20 metre dışında ara bölgede cereyan eden bir eylem. Tabii eylem dolayısıyla 2007 yılında modernize edip faaliyete geçirdiğimiz ve yap işlet devret modeli kapsamında Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nin (TOBB) Gümrük Turizm İşletmeleri AŞ vasıtasıyla faaliyetini sürdürdüğü bu modern kapıda teknolojik donanımlar büyük ölçüde zarar görmüştür. Bunların işlevsel durumu devam ediyor mu etmiyor mu bunu bilecek durumda değiliz. Çünkü sahada adli kovuşturma çerçevesinde alınmış önlem dolayısıyla giriş çıkış yasak. Bu süreç devam ediyor. Bu süreç bitince elbette ki bizim teknik ekibimiz ve TOBB'un teknik ekibi hazır bekliyor, değerlendirme yapacaklar.''

Sınırdaki ara bölgede, günde yaklaşık 150 tır ticareti cereyanını sağlayacaklarını vurgulayan Yazıcı, ''Tabii güvenlik önlemleri daha fazla artırılacak. Belki Türkiye'ye hemen girişte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sadece sahip olduğu bir tane mobil x-ray cihazımızı da talimat verdim, inşallah bu kapıya konuşlandıracağız'' dedi.

''Böylesi bir olayı Allah düşmanımıza bile vermesin'' temennisinde bulunan Yazıcı, insanın insanı öldürmesinden daha vahim bir suç olamayacağını kaydetti.

Bakan Yazıcı, bir gazetecinin insani yardımın sağlandığı kapının yine aynı işlevine devam edip etmeyeceği yönündeki soruyu da ''Savcılık elemanları ve emniyet tamamen kanıtları derleyip toparlayıp çekildikten sonra saha tamamen gümrük elemanlarına teslim edildiği andan itibaren hizmetler, elektronik aygıtlar çalışmıyorsa manuel olarak yapılacak, hiç duraksama olmayacak. Bir taraftan da elektronik aygıtları çalışır hale getireceğiz. Bu uzun zaman almaz. Birkaç gün içerisinde oradaki ticari aktivite devam edecek, kontrolleri daha fazla sıklaştıracağız. Bundan ötürü de hiç kimsenin kaygı duymasına gerek yok'' diye yanıtladı.

Basın toplantısının ardından Bakanlar Ergin, Yazıcı ve Güler, özel uçakla kentten ayrıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...