Boynuz savaşları

Kanlı kaçak av savaşının merkezinde, karaborsada altın fiyatlarıyla başabaş giden gergedan boynuzu var.

29.02.2012 - 11:41

Boynuz savaşları

Tüfek sesi gecenin indiği ormanda gümbürdedi. Damien Mander uzun bir günü geride bırakmış ve kamp ateşinin başına henüz geçmişti. Batı Zimbabve'de, Nakavango Av Hayvanlarını Koruma Alanı'nda korucu adaylarını eğitmişti gün boyu. Gümbürtüyü duyduğu anda hemen aklına Basta ve iki buçuk yaşındaki yavrusu geldi. Basta yeni bir yavruya gebeydi. Korucularından biri o gün, öğle sonrası saatlerde, anneyle yavrunun izlerini takip eden insan ayak izleri keşfetmişti. Basta soyu tehlikedeki türünün en yeni bireyini doğurmak üzere çalılıkların iç kesimlerinde kendine güvenli bir yer arama peşindeydi.

Avustralya Özel Kuvvetleri'nde bir dönem keskin nişancı olarak görev yapmıştı Damien. Göğsündeki gotik harflerle yazılı "Ara ve Yok Et" dövmesi dâhil, etkileyici pek çok dövmesi vardı. Tüfek sesinin yönünü kestirmek için başını çevirdi. "Şuradan, doğu sınırı yakınlarından," diye karanlığı işaret etti. "223 kalibrelikti sanki." Korucularıyla birlikte tüfekleri, telsiz ve ilkyardım paketlerini kapıp, iki Land Cruiser'a doluştular. Avcının yolunu kesme ümidiyle karanlığa dalmışlardı. Araçları homurtular içinde yol alırken korucular camlarını indirmiş ve büyük olasılıkla Basta'nın yavrusunun da öldürüldüğü anlamına gelecek ikinci tüfek sesi için kulak kabartmıştı.

Kaçak avcılar için ideal bir ortamdı: Gökyüzünde yarımay vardı ve neredeyse hiç rüzgâr yoktu. Özellikle insanlara ait ayak izleri iyiye alamet değildi. Kaçak avcı ekipleri genelde gergedanları bulmak için iz sürücü tutar, onları günbatımına kadar takip eder, sonra da telsizle uzun menzilli bir tüfeği olan bir nişancıya konumlarını bildirirler. Hayvan yere indirildikten sonra burnundaki iki boynuz birkaç dakika içinde kesilip alınır ve devasa ceset sırtlan ve akbabalara bırakılır. Boynuzlar hemen her zaman yasadışı yollardan Asyalı bir alıcıya satılır. İddialı bir ekip, Basta'nın fetüsüyle anne ve yavrunun gözlerini de, kara büyü (Güney Afrika'daki adıyla muti) yapanlara satmak üzere kesip çıkarabilir. Eğer bu iyi organize olmuş bir çeteyse, kaçış rotası koruculara pusu kurmaya hazır, ağır silahlarla donanmış bir ekip tarafından korunuyor olabilir.

Land Cruiser tekerlek izlerinin üstünden hoplarken, Damien hızla hesapladı. Araçlarında antika denebilecek kadar eski iki tüfek ve on-on beş de mermi vardı. Tüfek sesine bakılırsa, atış gücünde kaçak avcılar avantajlıydı. Korucular, bir iz bulup yaya olarak izlemeye kalkmaları halinde, karanlıkta avlanmaya çıkmış aslan, leopar ve sırtlanlarla baş etmek zorunda kalacaktı.

Hızla yol alan araçlardan birinin arka koltuğunda oturan ve yaklaşık bir yıldır Basta'yla yavrusuna göz kulak olup, ikiliyi yakından tanıyan Zimbabveli korucu Benzene, tüfeğindeki mermilerden birini hazneye sürdü. Karanlıkta hoplayıp zıpladıkları sırada, "Kaçak avcılar bizimle değil, bir aslanla karşılaşsalar onlar için daha iyi" diyordu.

Devamını National Geographic Türkiye'nin Mart 2012 sayısında okuyabilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...