Bozulan geleneğe kaymakam ayarı

Balıkesir’de “oğlak parası” olarak adlandırılan düğün bahşişi astronomik rakkamlara ulaşınca kaymakam olaya müdahale etti.

Anadolu Ajansı 04.11.2009 - 14:46

Balıkesir’in Havran ilçesinde “Efe başı” olarak tanımlanan gençler tarafından, düğün sahiplerinden alınan, “oğlak parası” olarak adlandırılan bahşişin astronomik rakkamlara ulaşması üzerine Kaymakam Fatih Genel harekete geçti ve konuyla alakalı olarak muhtarlıkları uyardı.

Geleneğin son dönemde istismar edilen bir uygulama olduğunu belirten Genel, “geçmişte sembolik rakamlarda kalan bahşiş son dönemde iki ila üç bin liraya kadar çıktı” dedi.

Genel sözlerini, “Miktarın çok yüksek olması düğün sahiplerini zor durumda bırakmaya başladı. Bu yüzden bazı düğünlerde kavgalar çıkmakta, düğün sahipleriyle gençler arasında tatsızlıklar yaşanmakta. Bu tür olayların önüne geçebilmek için köy ve merkez muhtarlarının makul bir rakam belirlemelerini istedik” diyerek sürdürdü.

Genel, artık gençlerin düğün sahiplerinden ''kafalarına göre'' belirlediklerini değil, muhtarlıkların izin verdiği oranda bahşiş isteyebileceğini belirterek, ''bu rakam da düğün sahiplerini ve evlenen gençleri zora sokan miktarlarda olmayacak. 100-300 lira olabilir. Ama öyle yüksek rakamlar olmayacak. Rakamlar muhtarlıklar ve ihtiyar heyetleri tarafından belirlenecek'' diye konuştu.

Kaymakam Genel, İlçe İdare Kurulu toplantısında bu yönde bir karar alınarak muhtarlara resmi yazıyla bildirildiğini, buna uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacağını belirtti.

Oğlak parasının eskiden mahallerdeki eksikleri gidermek ya da yeni kütüphane, spor merkezi yerleri yapamak için kullanılırken artık gençlerin bu parayı eğlence mekanlarında kendileri için harcadığından yakınan Genel geleneğin eski haline getirilmesi için çalışacaklarını da kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...