NTV

BPA'nın etkisi

Türkiye

Amerikalı biliminsanlarının yaptığı açıklamaya göre, Bisphenol A (BPA) insanlarda göğüs kanseri, düşük sperm sayısı, diyabet ve prostat kanseri gibi hastalıklara yol açıyor.

Şişelerde gözle görülmeyen bir çatlak, BPA’nın suya sızmasına sebep oluyor. PET şişelerdeki kimyasallardan en çok etkilenen grup ise bebek ve büyüme yaşındaki çocuklar. Piyasada satılan bebek ürünlerinin %95’inde BPA bulunuyor.

Harvard Üniversitesi’nde 77 öğrenci bir hafta boyunca sadece plastik şişelerden su içtikten sonra idrarlarındaki BPA oranının %69 olduğu görüldü. Almanya’daki Goethe Enstitüsü’nden Martin Wagner’ın sümüklüböceklerle yaptığı deneyde, platik şişe içerisinde yetiştirilen ve şişenin salgıladığı yüksek doz estrojen hormonu alan sümüklüböcekler, cam şişedekilerden iki kat daha fazla yumurta üretti.

Plastik şişelerin doğaya çıkardığı fatura da yüksek. Her bir plastik şişeyi üretmek için şişenin dörtte birini dolduracak kadar petrol gerekiyor. Her yıl 2.7 milyon ton plastik, sadece su şişesi üretmek için kullanılıyor. Plastik doğada çözünmüyor, 450 sene sonra fotosentezle parçalara ayrılıp toprağı veya suyu kirletiyor.

Önlem olarak içinde BPA bulunmayan, mümkünse cam şişelerin kullanılması, plastik şişelerin ısıtılmaması öneriliyor.

Kaynak: Buğday