'Bu tapınakları Kral Davud inşa etti'

İsrail’deki bir tepede ortaya çıkarılan antik tapınaklar, Yehuda Krallığı’nın Kral Davud dönemine ait yeni bulgular ortaya koydu.

10.05.2012 - 10:54

'Bu tapınakları Kral Davud inşa etti'

Hebrew Üniversitesi’nden Yosef Garfinkel’in başını çektiği araştırma ekibi, antik Khirbet Qeiyafa kentindeki bir tepede, Kral Davud’un zamanından kalma üç tapınak ortaya çıkardı. Kazı alanında, metal eşyaların yanı sıra, çömlek ve sanat eserleri bulundu. Arkeologlar, ortaya çıkarılan tapınakların, Kral Davud döneminde yapılan ibadetlere ait ilk örnek olduğuna inanıyor. Ayrıca, bu dönemde gerçekleştirilen ibadetlerin, Eski Ahit'te anlatılan dini uygulamalarla uyuştuğunu savunuyorlar.


Garfinkel, yaptıkları keşif hakkında, “İlk kez Kral Davud döneminde Yehuda Krallığı’nda istihkamla çevrilmiş bir şehre ait kalıntılar bulundu. Kudüs’te bile o dönemden kalma savunmaya sahip bir şehir yok. Böylece, Kral Davud’un sadece küçük bir kabilenin mitolojik lideri olduğuna dair iddialar çürütülmüş oluyor” dedi.

KRAL SÜLEYMAN’IN TAPINAĞI HENÜZ YOKTU
İsrailli arkeolog, İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen radyometrik ölçümlerin, buldukları kalıntıların M.Ö 980-1020 yıllarına ait olduğunu gösterdiğini belirtti. Bu tarih, Kral Süleyman’ın tapınağının inşa edilmesinden 30-40 yıl öncesine rastlıyor.

Garfinkel, “Yıllar boyunca, bölgede keçi, kuzu ve büyükbaş hayvanlara ait binlerce kemik bulundu. Ancak bir tane domuz kemiği bile bulunmadı. Şimdi ise çeşitli ibadet eşyaları içeren üç farklı tapınak bulduk. Ancak bir tane bile insan veya hayvan heykeli ortaya çıkarılamadı. Bu da, Khirbet Qeiyafa halkının Eski Ahit'te bahsedilen domuz ve put yasağına uyduğunu gösteriyor. Ayrıca, Kenanlılardan ve Antik Filistinlilerden farklı bir ibadet sergilediklerine işaret ediyor” ifadesini kullandı.

AYNI FİKİRDE OLMAYANLAR VAR
Garfinkel, elde ettikleri bulguların ortaya koyduğu bilgileri savunsa da, onunla aynı fikirde olmayanlar var. Biblical Archaeology Review dergisinin editörü Hershel Shanks, tapınakların keşfini “son derece etkileyici” olarak tanımlarken, keşifte yeterli bilgi edilemediğini savundu.

Shanks, Christian Post sitesine, “Garfinkel’in çizdiği tabloyu netleştirmek adına maalesef yeterli bilgiye sahip değiliz” dedi. Shanks, Khirbet Qeiyafa’daki tepede yapılan keşifler hakkında bugüne kadar birçok tartışma yaşandığına da dikkat çekti.

Bazı arkeologlar, antik kentte bulunan şehir kalıntılarında, Kral Davud’un dönemini çağrıştıran hiçbir yazı bulunmadığına dikkat çekerek, kalıntılarla, Eski Ahit'teki bilgiler arasında bağlantı kurmanın hayal ürünü olduğunu savunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...