Büyükada'da kedilerde salgın iddiası

İstanbul Büyükada'da birçok kedi hastalandı. Hayvanseverler 4 ayda yaklaşık 700 kedinin öldüğünü öne sürdü. Kedilerin FIP olarak bilinen 'Feline Enfeksiyoz Peritonit' hastalığına yakalandığı iddia edilirken hayvanseverler kedileri karantinaya almaya başladı. Hastalıkla ilgili bilgi veren Veteriner Celal Karabulut "FIP, corona virüs ailesinden. Yalnızca kedilere dair bir hastalık. Yüzde 100 ölümcül sonuçlanıyor" diye konuştu.

Haberler - DHA 03.06.2022 - 11:26

Büyükada'da kedilerde salgın iddiası

Büyükada'da ''kedi corona virüsü'' olarak bilinen ''Feline Enfeksiyoz Peritonit'' (FIP) hastalığı salgını başladığı öne sürüldü. Birçok kedinin de hastalık nedeniyle öldüğü iddia ediliyor.

Büyükada'da hayvanseverler, bulaşıcı ve bilinen bir tedavisi olmayan hastalığa karşı karantina odaları hazırlıyor. Gönüllüler, ağır hasta durumdaki kedilere kullanılmayan evlerde bakıyor.

"HER YERDEN ÖLÜ KEDİLER TOPLAMAYA BAŞLADIK"

Büyükada Hayvan Kurtarma Gönüllüsü Neslihan Sipahioğlu, belli dönemlerde sokaklardan ölen kedileri topladıklarını belirterek, "Ben 8 kedimi FIP yüzünden kaybettim. Bahçede 50 kedim var, sorumlu olduğum bölgede 210 kedim vardı, 210 kediden şu an 50'ye düştük. O kadar çaresiziz ki, pahalı ve herkesin ulaşabileceği bir durumda değil ilaç. Her yerden ölü kediler toplamaya başladık" diye konuştu.

"4 AYDA YAKLAŞIK 700 KEDİ ÖLDÜ"

Büyükada'da 2013 yılından beri ölen kedilerin istatistiğini tuttuğunu belirten Büyükada Hayvan Kurtarma Gönüllüsü Metin Türkmenoğlu ise şöyle konuştu:

"2013 yılından beri Büyükada'da ölen kedilerin istatistiğini tutuyorum. Senelik kedi ölümü 450-500 civarındaydı. Bu sene ocak ayının ilk haftasından itibaren mayıs ayına kadar yaklaşık 700 kedi öldü.

Normal bir yılın 3 katı bir rakam. Bugüne kadar ölüm sebepleri farklıydı. Köpek saldırısı, akülü araçlar tarafından ezilme gibi sebepler vardı. Artık FIP ağırlıklı ölüm var. Yaklaşık 10 kedinin 7'si FIP nedeniyle ölüyor.''

''FIP, CORONA VİRÜS AİLESİNDEN''

FIP hastalığı hakkında bilgi veren Veteriner Celal Karabulut da, FIP'in corona virüs ailesinden ve kedilerde çok değişik semptomlara neden olan viral bir hastalık olduğunu söyledi.

''HENÜZ İNSANA BULAŞTIĞI TESPİT EDİLMEDİ''

Karabulut şöyle devam etti:

''Kedilerin kendisine ait corona virüsü var. Henüz insana bulaştığı tespit edilmedi. Yalnızca kedilere dair bir hastalık. Yüzde 100 ölümcül sonuçlanıyor. Radikal bir tedavisi yok. Son yıllarda çeşitli alternatif tedavileri var ama, kesin bir sonuç alabileceğimiz bir durum yok. Anne karnındayken de kedi yavruları yakalanabiliyor.

"TOPLU BESLENME VE ORTAK TUVALET KULLANIMINDAN YAYILMA OLABİLİR"

Hastalık ortaya çıktığında iş işten geçmiş oluyor. Son yıllarda ilaç çalışmaları da var. Adalar'da toplu beslenmeden kaynaklı hastalık yayılmış olabilir, tuvalet alanları da ortak olduğu için hastalığın yayılma oranı yüksek olabilir.''

Adalar Belediyesi'nden ise kedi ölümleri ile ilgili henüz açıklama yapılmadı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...